more_horiz
Wiadomości

Francuzi wciąż protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Na ulice ma wyjść 1,5 miliona demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 09:39
We Francji odbywają się dziś pochody organizowane przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. W tym roku centrale związkowe spodziewają się wysokiej frekwencji z powodu trwającego od ponad czterech miesięcy konfliktu społecznego wokół reformy podwyższającej wiek emerytalny.
Jak zapowiadają francuskie związki zawodowe, to będzie historyczne Święto Pracy
Jak zapowiadają francuskie związki zawodowe, "to będzie historyczne Święto Pracy"Foto: Shutterstock/NeydtStock

Pierwszomajowe pochody odbywają się w około 300 miastach. W tym roku po raz pierwszy od 2014 roku związki zawodowe organizują wspólne marsze. Największy odbędzie się po południu w Paryżu

"Historyczna mobliizacja" 

Związkowcy liczą na to, że w całym kraju na ulice wyjdzie ponad półtora miliona osób i zapowiadają "historyczną mobilizację". MSW spodziewa się około 650 tysięcy demonstrantów.

Władze obawiają się, że w kilku miastach, między innymi w stolicy, dojdzie do starć lewicowych radykałów z policją. Do zabezpieczenia pochodów zmobilizowano 12 tysięcy żandarmów i policjantów, w tym 5 tysięcy w Paryżu. Po raz pierwszy do śledzenia przebiegu protestów w kilku miastach zostaną użyte drony.

Ponadto związki zawodowe wezwały do strajków w sektorze transportu w proteście przeciwko reformie emerytalnej. Zakłócenia dotkną tylko sektor lotnictwa. Na największych lotniskach w kraju odwołano około jednej trzeciej lotów.

Posłuchaj
00:54 12333407_1.mp3 Francja: Święto Pracy pod znakiem protestów przeciwko reformie emerytalnej. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 

Czytaj więcej:

IAR/Stefan Foltzer/nt

Zobacz także

Zobacz także