Wicepremier Sasin w Pradze: naszym wspólnym celem jest wyeliminowanie rosyjskiej ropy

2023-05-23, 13:42

Wicepremier Sasin w Pradze: naszym wspólnym celem jest wyeliminowanie rosyjskiej ropy
Minister Sasin w Pradze: naszym wspólnym celem jest wyeliminowanie rosyjskiej ropy. Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wspólnym celem Polski i Czech jest jak najszybsze wyeliminowanie rosyjskiej ropy - powiedział wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jozefem Sikelą. Tematem rozmów w Pradze, w których uczestniczył również prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, była także kwestia podatków nakładanych na koncerny paliwowe. Polski koncern posiada w Czechach spółkę Orlen Unipetrol.

- Tematy były niezwykle ważne, w ogólnym wymiarze dotyczą bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu - poinformował po spotkaniu Jacek Sasin. Wskazał, że poruszono kwestię działań podejmowanych przez oba rządy oraz przez koncern PKN Orlen - właściciela działającego na rynku czeskim Unipetrolu. 

- Można powiedzieć, jest tą firmą, która zabezpiecza bezpieczeństwo paliwowe Republiki Czeskiej.

Dywersyfikacja jak w Polsce 

- Naszym celem, wspólnym celem, jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej w ten sposób, aby całkowicie wyeliminować ropę rosyjską. Czyli to, czego dokonaliśmy już w Polsce - powiedział.

Podkreślił, że wieloletnie działania umożliwiły Polsce sprowadzanie ropy z innych rynków niż rosyjski. W tym kontekście przywołał fuzję Orlenu i Lotosu oraz umowę z Saudi Aramco

Odpowiedź na rosyjską agresję

Sasin oświadczył, że dywersyfikacja dostaw ropy naftowej dla Czech, sprowadzanie jej z innych kierunków niż rosyjski, jak obecnie w Polsce, "to wspólne oczekiwanie" polskiego i czeskiego rządu, jak również całej społeczności międzynarodowej, która jest wstrząśnięta agresją Rosji na Ukrainę.

Wskazał, że jednym z elementów silnego sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę, jest wyeliminowanie rosyjskich surowców energetycznych z rynku europejskiego. 

Przyznał, że nie będzie to łatwe w okresie kryzysu energetycznego.


Podatkowy hamulec

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę na obowiązujący od tego roku w Czechach podatek od nadmiernych zysków, który nałożono na okres trzech lat między innymi na firmy z sektora paliwowego.

- Tłumaczyliśmy panu ministrowi, że kwestie podatkowe mogą uniemożliwiać nam procesy inwestycyjne. Chyba, że te procesy będą odliczane z tego podatku. To nie jest tylko interes, to inwestowanie w przyszłość i bezpieczeństwo również państwa czeskiego - powiedział Daniel Obajtek.


Posłuchaj

Daniel Obajtek o współpracy z czeskimi podmiotami (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Elastyczne uzgodnienia

Wicepremier Jacek Sasin dodał, że rozmowy w Pradze dotyczyły możliwości pogodzenia mechanizmu podatkowego i planów inwestycyjnych Orlen Unipetrolu.

- Deklarowaliśmy, że jesteśmy gotowi do bardzo elastycznych uzgodnień w tej sprawie - przekazał Jacek Sasin.

Spółka Orlen Unipetrol posiada w Czechach dwie rafinerie - w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą. Ma również około 450 stacji benzynowych, które przechodzą obecnie proces rebrandingu z "Benzina" na "Orlen".


Posłuchaj

Jacek Sasin o rezygnacji z rosyjskiej ropy (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc


Polecane

Wróć do strony głównej