more_horiz
Wiadomości

Atak na bazę sił pokojowych w Somalii. Nie żyje ponad 50 żołnierzy z Ugandy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 02:48
Prezydent Ugandy Yoweri Museveni poinformował, że 54 żołnierzy ugandyjskich wchodzących w skład sił pokojowych, zginęło w Somalii podczas ataku na bazę wojskową radykalnych islamistów z organizacji Asz-Szabab.
54 żołnierzy ugandyjskich zabitych przez islamistów w Somalii
54 żołnierzy ugandyjskich zabitych przez islamistów w SomaliiFoto: Shutterstock/Tatsiana Hendzel

Museveni dodał, że w rezultacie zaciętych walk żołnierze ugandyjscy odbili bazę z rąk islamistów.

Odbicie bazy

Islamiści zaatakowali bazę w miejscowości Bulamerer, odległą o ok. 130 km na południowy zachód od stolicy Somalii – Mogadiszu, w ub. piątek.

Żołnierze ugandyjscy wchodzą w skład sił pokojowych Unii Afrykańskiej.

Asz-Szabab to somalijska radykalna organizacja terrorystyczna, od 2012 formalnie podporządkowana Al-Kaidzie. Ugrupowanie liczy 14 tysięcy bojowników, którzy walczą od 2006 r. z prozachodnim rządem Somalii o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu.

Terroryzm w Somalii

Asz-Szabab odpowiada za śmierć wielu osób w Somalii. W październiku 2020 przeprowadzili zamach terrorystyczny, w którym zginęło ponad 100 osób, a 300 zostało rannych. Eksplodowały dwa samochody-pułapki.

Jak wcześniej poinformowały media, wśród ofiar są dzieci, kobiety i osoby starsze. Lokalne władze przekazywały, że zamach terrorystyczny przeprowadziło islamistyczne ugrupowanie Asz-Szabab, a celem napastników było ministerstwo edukacji. Jak przekazał funkcjonariusz policji Nur Farah, pierwsza eksplozja uderzyła w ministerstwo. Do drugiej eksplozji doszło, gdy przyjechały karetki pogotowia, a miejscowa ludność zebrała się, by pomóc ofiarom.

W tej samej okolicy doszło do podobnego zamachu terrorystycznego w 2017 roku. W wyniku eksplozji ciężarówki przed hotelem zginęło wtedy ponad 500 osób.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także