Bez porozumienia ws. 11. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Trwa dopracowywanie szczegółów

2023-06-14, 17:20

Bez porozumienia ws. 11. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Trwa dopracowywanie szczegółów
11. pakiet sankcji wobec Rosji. "Kilka państw sygnalizuje konieczność dopracowania pewnych szczegółów". Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Bez porozumienia ws. 11. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Poinformował o tym ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś - poinformowała korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.

Sadoś wyjaśnił, że kolejne spotkanie ambasadorów krajów członkowskich odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

- Kilka państw sygnalizuje konieczność jeszcze dopracowania pewnych szczegółów - dodał ambasador Andrzej Sadoś.

Polska podczas dyskusji nad jedenastym pakietem sankcji wskazuje na elementy, których nie ma w projekcie jedenastego pakietu. A nie ma na przykład obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę dostarczaną do państw spoza Unii.

- Zabrakło diamentów. Wskazujemy na konieczność wprowadzenia zakazu rejestracji rosyjskich przedsiębiorstw transportowych w Unii Europejskiej. Ale oczywiście największą luką w systemie sankcyjnym jest brak sankcji na Białoruś - podkreślił ambasador, zwracając uwagę, że reżim w Mińsku pomaga Rosji w prowadzeniu wojny na Ukrainie i w obchodzeniu unijnych sankcji. Przypomniał, że ostatni raz Wspólnota nałożyła restrykcje na Białoruś rok temu.

- Wskazaliśmy na to, że Pan Łukaszenka ma powody do zadowolenia z tego powodu - dodał ambasador Polski przy Unii.

Posłuchaj

Ambasador Andrzej Sadoś: bez porozumienia dziś ws. 11 pakietu sankcji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Problem z zapisami dotyczącymi krajów, które pomagają Rosji 

Andrzej Sadoś nie chciał mówić o szczegółach. Nieoficjalnie natomiast wiadomo, że chodzi o zapisy dotyczące krajów, które pomagają Rosji w wojnie na Ukrainie. Choć i tak zostały one już złagodzone - Unia nie będzie wprowadzać od razu ograniczeń handlowych z krajami wspierającymi Rosję, ale najpierw będzie obejmować sankcjami konkretnego firmy czy osoby. Nie będzie też natychmiastowego zakazu wpływania do europejskich portów dla statków, które przewożą towary objęte sankcjami.

Ponadto Grecja i Węgry nie chcą dać zgody na kolejne sankcje wobec Rosji. Władze w Atenach domagają się najpierw usunięcia przez Ukrainę greckich firm z listy międzynarodowych sponsorów wojny. Rząd w Budapeszcie z kolei chce wykreślenia z tej listy węgierskiego banku.

Czytaj też:

IAR/Beata Płomecka/mn

Polecane

Wróć do strony głównej