Kary za odmowę relokacji migrantów. Müller: będziemy je skarżyć we wszystkich możliwych procedurach unijnych

2023-06-14, 21:50

Kary za odmowę relokacji migrantów. Müller: będziemy je skarżyć we wszystkich możliwych procedurach unijnych
Rzecznik rządu: nakładane kary za relokację migrantów będziemy skarżyć we wszystkich procedurach unijnych. Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie TVP Info, że w razie nakładania przez Unię Europejską kar za odmowę relokacji migrantów, Polska będzie je skarżyć we wszystkich możliwych procedurach unijnych.

Müller podkreślił, że przyjmowanie migrantów zintensyfikuje działania przemytników ludzi.

- Nie zgodzimy się na przyjmowanie siłowe migrantów ze względu na to, że to nasili ruchy migracyjne w Europie. Uważamy, że tego typu decyzje, które w tej chwili forsuje Unia Europejska, spowodują w przyszłości, że gangsterzy, przemytnicy, handlarze ludźmi, którzy dopuszczają się takich przestępstw, transportują nielegalnie na teren UE osoby z Afryki i krajów arabskich, będą zachęcone do dalszego działania - mówił rzecznik rządu.

Dodał, że "jeżeli będziemy mieli nakładane kary, będziemy skarżyć we wszystkich możliwych procedurach unijnych w tym zakresie".

Zdaniem rzecznika polityka UE ws. migrantów jest nieprzemyślana i może spowodować gigantyczne ruchy migracyjne.

- My jesteśmy zwolennikami tego, żeby UE, a w szczególności kraje Europy Zachodniej, ponosiły koszty systemowych rozwiązań, żeby tam na miejscu [w Afryce] tworzyć odpowiednie warunki do mieszkania - zaznaczył Piotr Müller.

"Patrzymy na problem migracji długofalowo"

Ponadto nadmienił, że w kuluarach premierzy innych krajów unijnych chwalą politykę migracyjną Polski.

- Odbieram decyzje, które są podejmowane w tej chwili, jako rozwiązywanie aktualnych problemów, ale również jako obawę przed tym, że presja liberalno-lewicowych mediów w Europie nie pozwoli na to, aby w skuteczny sposób bronić południowej granicy UE przed kolejnymi falami migracyjnymi - kontynuował.

Müller podkreślił, że polski rząd "patrzy na problem migracyjny w sposób długofalowy".

- Natomiast Europa Zachodnia chce tu i teraz rozwiązać swoje problemy, bo obywatele widzą już, że to jest problem. My się na to nie godzimy i będziemy się temu sprzeciwiać - dodał.

Posłuchaj

Rzecznik rządu: nakładane kary za relokację migrantów będziemy skarżyć we wszystkich procedurach unijnych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Apel o zmiany w pakcie migracyjnym

Sejm zajmuje się poselskim projektem uchwały w sprawie propozycji unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych imigrantów. Przygotowała go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Autorzy projektu nie zgadzają się "aby państwo polskie ponosiło koszty społeczne i finansowe błędnych decyzji innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej".

Polska w Unii Europejskiej apeluje o zmiany w pakcie migracyjnym. Migracja była jednym z tematów spotkania ambasadorów krajów członkowskich, a za nieco ponad dwa tygodnie ta sprawa będzie dyskutowana przez przywódców na szczycie w Brukseli.

Pakt migracyjny został wstępnie zaakceptowany przez większość krajów w ubiegłym tygodniu przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wstrzymały się Bułgaria, Malta, Litwa i Słowacja. To było stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu regulacji.

Czytaj także:

Zobacz: europoseł PiS Ryszard Czarnecki w Polskim Radiu 24

IAR/PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej