more_horiz
Wiadomości

"Są nieuzasadnione". Rzecznik rządu o zastrzeżeniach KE dot. komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 19:36
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że "zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Komisję Europejską do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, są naszym zdaniem nieuzasadnione; w merytoryczny, spokojny sposób przedstawimy wszystkie argumenty, które stoją za tą komisją".
Piotr Mller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumenty
Piotr Müller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumentyFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowania przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z przyjęciem ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Ograniczenie rosyjskich wpływów

Piotr Müller zapytany w środę w Stalowej Woli o tę decyzję Komisji Europejskiej zauważył, że głównym celem tej komisji, jest ograniczenie wpływów rosyjskich na terenie Polski i na terenie Europy.

- Te zastrzeżenia, które dzisiaj zostały zgłoszone przez Komisję Europejską, są naszym zdaniem nieuzasadnione. Po prostu w taki merytoryczny, spokojny sposób przedstawimy wszystkie argumenty, które stoją za tą komisją, jaki jest jej cel, jakie są też uwarunkowania prawne wewnętrzne nasze krajowe w tym obszarze. Będziemy to przedstawiać Komisji Europejskiej - zapowiedział rzecznik rządu.

Według niego nie ma obaw, "że ze strony Komisji Europejskiej będą jakieś daleko idące działania w tym obszarze". - Ale rozumiem też, że być może politycy Platformy Obywatelskiej, czy innych opcji politycznych w Polsce, próbowali stworzyć takie wrażenie w Brukseli, że dzieje się coś złego, więc na spokojnie te wyjaśnienia złożymy w stosownym terminie - zadeklarował Piotr Müller.

Formalna odpowiedź

Dopytywany o formalną informację od Komisji Europejskiej w tej kwestii, odpowiedział, że w środę było tylko kolegium komisarzy i komunikat prasowy. - Pewnie dokument wpłynie jutro lub w najbliższych dniach - dodał.

Piotr Müller zapewnił, że rząd odniesie się do tych zarzutów, "jeszcze raz podkreślając, że w Polsce przede wszystkim ta komisja ma charakter ustawowy, czyli jest uregulowana na poziomie ustawy". - Od działań komisji przysługuje prawo odwołania do sądu, do dwuinstancyjnego postępowania, w związku z tym też ochrona sądowa jest zapewniona - wskazał rzecznik rządu.

Czytaj także:

Zobacz także: Antoni Macierewicz o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także