more_horiz

Spór ws. kopalni Turów. Prof. Grabowska: niepojęte jest, aby polski sędzia kręcił bicz na polski zakład pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 12:39
- Nie można dbać o środowisko, poświęcając gospodarkę, dobrobyt ludzi, ich życie i miejsca pracy. Ochronę środowiska można zapewnić w różny sposób, niekoniecznie zamykając zakład i wysyłając na bruk tysiące pracowników. Decyzja WSA ws. kopalni Turów właśnie ku temu zmierza - mówiła w Polskim Radiu 24 prawnik prof. Genowefa Grabowska.
Na początku lutego 2022 r. sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską
Na początku lutego 2022 r. sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską Foto: shutterstock/canon_photographer

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że w sporze sędzia dał z góry priorytet roszczeniom czeskiego i niemieckiego Greenpeace. - To może budzić zdziwienie i złość. Greenpeace składa wiele analogicznych wniosków także w Niemczech o wstrzymanie pracy zakładów, które ich zdaniem mają niekorzystny wpływ na środowisko. Jednak niemieckie sądy je oddalają. Uważają, że o środowisko trzeba dbać w sposób rozumny i zrównoważony. Nie można dbać o środowisko, poświęcając gospodarkę, dobrobyt ludzi, ich życie i miejsca pracy. Ochronę środowiska można zapewnić w różny sposób, niekoniecznie zamykając zakład i wysyłając na bruk tysiące pracowników. Decyzja WSA właśnie ku temu zmierza - powiedziała prof. Genowefa Grabowska. 

Kopalnia Turów niedawno uporała się i przeszła żmudną drogę w sporze czesko-polskim. Podjęto też prace na rzecz sprostania życzeniom strony czeskiej, które oddziałują prośrodowiskowo. - Pojawiają się nagle aktywiści Greenpeace i huśtają spór na nowo. To jest jeszcze groźniejsze. Nie chodzi tylko o rozpętanie sporu przez ekologów zza polskiej granicy, ale o to, że polski sędzia pomaga im ten spór uruchomić. Niepojęte jest, aby polski sędzia kręcił bicz na polski zakład pracy - podsumowała prof. Grabowska.

Posłuchaj
12:30 PR24 2023_06_07-11-33-01.mp3 Prof. Grabowska gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 11.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także