Prigożyn jest przetrzymywany na Kremlu? Francuskie media cytują nowe informacje wywiadowcze
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie od 1 lipca przetrzymywany jest na Kremlu - poinformował w poniedziałek portal dziennika "Liberation" powołując się na źródła wywiadowcze. Miał być już przesłuchany na okoliczność próby puczu w drugiej połowie czerwca - czytamy.
2023-07-10, 10:48
Od czasu buntu i niedokończonego marszu na stolicę Rosji 24 czerwca, szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zniknął z pola widzenia. Mówiono, że jest na Białorusi, podobno widziano go w Petersburgu. Tymczasem co najmniej od 1 lipca prawdopodobnie przetrzymywany jest na Kremlu - napisał francuski dziennik.
Miał tam zostać wezwany wraz z najważniejszymi dowódcami swoich bojówek. Źródła wywiadowcze twierdzą, że spotkał się z Władimirem Putinem, miał być też przesłuchiwany przez generała Wiktora Zołotowa, dowódcę Rosgwardii i jednego z najbardziej lojalnych zwolenników prezydenta, a także przez Siergieja Naryszkina, szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego.
Niedokończony pucz
24 czerwca wagnerowcy pod wodzą biznesmena Jewgienija Prigożyna, zwanego "kucharzem Putina", zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.
REKLAMA
Tego samego dnia wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami część bojowników Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieli przemieścić się na Białoruś.
Posłuchaj
Najemnicza grupa Wagnera, to w ocenie rosyjskiego politologa i ekonomisty Siergieja Aleksaszenki - organizacja przestępcza, kierowana przez kryminalistę. Ekspert powiedział, że w Rosji zaostrza się walka o pieniądze i wpływy, czego przejawem był tak zwany bunt Wagnerowców - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
Oficjalnie rosyjskie władze nadal prowadzą śledztwo w sprawie założyciela Grupy Wagnera.
Czytaj także:
- Bunt wagnerowców przyniósł korzyści ukraińskiej armii. "Obniżył zdolność bojowe agresora"
- "Rosja nie jest w stanie uzupełniać strat na froncie". Ekspert wojskowy o zasobach agresora
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia 24:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA