"Ogromnie wzmacnia Sojusz w naszej części Europy". Andrzej Duda o obecności Finlandii i Szwecji w NATO
Według Andrzeja Dudy to dobra wiadomość, że Turcja odblokowała weto w sprawie członkostwa Szwecji w NATO. Przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Wilnie polski prezydent mówił, że na tę wiadomość czekano w poniedziałek do ostatniej chwili.
2023-07-11, 12:10
Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu polski prezydent wyraził nadzieję, że podczas spotkania zostaną podjęte ważne decyzje dla wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu, a także dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.
- Będziemy czynili wszystko, żeby zapewnić pokój. W naszym interesie jest to, żeby Rosja opuściła okupowane terytoria Ukrainy, żeby przywrócony został prymat prawa międzynarodowego. Wierzymy, że NATO - jako najsilniejszy sojusz obronny na świecie - wesprze w tym Ukrainę i będzie prowadził skuteczną politykę, która do tego doprowadzi - oświadczył. Podkreślił, że Sojusz powinien wyznaczyć prostą i jasną ścieżkę Ukrainy do NATO.
Wzmocnienie wschodniej flanki
Duda zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO w związku z zapowiadaną przez Władimira Putina relokacją taktycznej broni nuklearnej na Białoruś oraz przemieszczenia tam najemników Grupy Wagnera. - To zmienia architekturę bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie NATO. To wymaga dyskusji i decyzji ze strony NATO - dodał.
Zapytany o "zielone światło" dla członkostwa Szwecji w NATO ze strony Turcji, prezydent Duda ocenił, iż "jest to bardzo dobra wiadomość, czekaliśmy na nią do ostatniej chwili". - Mieliśmy nadzieję, że ta akceptacja jednak będzie, bo to jest rozsądne rozwiązanie - zaznaczył.
REKLAMA
- Obecność zarówno Finlandii, która jest już częścią NATO, jak i Szwecji, która - wierzę w to głęboko - w najbliższym czasie stanie się częścią NATO, z całą pewnością ogromie wzmacnia Sojusz Północnoatlantycki, zwłaszcza w tej naszej części Europy, w Europie Środkowej, tu od północy - powiedział prezydent Duda.
Wyraził satysfakcję i radość z tego powodu, że "sprawy idą w dobrym kierunku”.
Posłuchaj
Szczyt w Wilnie
W poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przekazał, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził zgodę na przekazanie Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji wniosku o akcesję Szwecji do NATO.
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.
REKLAMA
Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować między innymi podczas litewskiego szczytu NATO, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie. Szczyt w Wilnie jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
To kolejne ważne spotkanie dla przyszłości Sojuszu i bezpieczeństwa euroatlantyckiego, po szczycie w Madrycie w 2022 roku. Jego celem będzie zademonstrowanie trwałości więzi transatlantyckiej oraz gotowości sojuszników do przeciwstawienia się zagrożeniom płynącym ze wszystkich kierunków strategicznych, w tym przede wszystkim ze strony Rosji.
- "Trzeba wysyłać sygnały odstraszania w kierunku Moskwy". Przydacz o rozpoczynającym się szczycie NATO
- Erdogan zgodził się na wejście Szwecji do NATO. "To historyczna chwila"
- Szczyt NATO. Joe Biden jest już na Litwie
ZOBACZ TAKŻE: Marcin Przydacz o akcesji Ukrainy do NATO
IAR/PAP/Twitter/pkur
REKLAMA
REKLAMA