Zakaz importu zboża z Ukrainy. Będzie interwencja Polski w Komisji Europejskiej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej ws. przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2023-07-18, 15:13
Wycofanie się Rosji z tak zwanej umowy zbożowej spowoduje, że obciążone zostaną unijne korytarze solidarnościowe, którymi przewożone było ukraińskie zboże. W przeszłości część ukraińskiego importu skumulowała się w pięciu wymienionych "państwach frontowych". Dlatego od 2 maja obowiązuje unijny zakaz importu do nich, który zastąpił jednostronne, krajowe blokady.
"Będziemy twardzi"
Podkreślił, że Polska nie otworzy rynku wbrew interesom rolników, ale będzie nadal pomagać w tranzycie ukraińskiego zboża. - W rozładowaniu tego wielkiego problemu ogólnoświatowego, bo jest to próba wywołania głodu przez Rosję - dodał szef rządu.
Powiedział, że konieczna będzie rozbudowa unijnych korytarzy solidarnościowych i że Polska ubiega się o pieniądze na nie. Jednak, jak dodał, szybkie wypracowanie sposobu wywiezienia ukraińskiego zboża po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej to zadanie dla Komisji Europejskiej i amerykańskiej administracji.
REKLAMA
Posłuchaj
- 27 krajów UE potępiło Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej
- Zbigniew Rau po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ: Rosja sięgnęła po żywność jako broń
- Światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Szef MSZ Ukrainy: Rosja bawi się głodem na świecie
"Decyzja UE polityczna, nie merytoryczna". Minister Telus o zakazie importu zboża z Ukrainy
IAR/Beata Płomecka/nt
REKLAMA