Problem z neonazizmem w Niemczech. Nauczyciele przeciwni zachowaniom uczniów, musieli opuścić szkołę
W Niemczech nie milkną komentarze dotyczące sprawy dwóch nauczycieli z Brandenburgii, którzy za piętnowanie neonazizmu w szkole spotkali się z groźbami i agresją. Wobec rosnącej presji ze strony lokalnych władz opuścili szkołę.
2023-07-29, 14:15
Do bulwersujących zdarzeń doszło w miejscowości Burg w powiecie Spree-Neisse. W kwietniu nauczyciele Laura Nickel i Max Teske poinformowali dyrekcję szkoły o budzącym grozę zachowaniu swoich uczniów. Hitlerowskie saluty i swastyki w zeszytach były tam według nich na porządku dziennym.
Gdy stwierdzili, że dyrekcja nie przejmuje się tymi incydentami, a uczniowie mogą się czuć bezkarnie, opublikowali list. Po nagłośnieniu sprawy spotkali się ze zmasowanym atakiem lokalnych mieszkańców i włodarzy. W rezultacie opuścili placówkę. Cała nagonka na nauczycieli spotkała się z poklaskiem niektórych polityków AfD.
- Na przerwach podchodzili do mnie nieoszczędnie zbudowani uczniowie i grozili mi pobiciem. Żądali, abym opuścił Burg - wspomina Max Teske, dodając, że wzrost liczby podobnych incydentów odnotowano też w innych wschodnioniemieckich szkołach, głównie w gminach zdominowanych przez "neonazistów i postkomunę".
Wzrost poparcia AfD
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że rosnące poparcie dla AfD ma bezpośredni związek ze stworzonym przez jej polityków "klimatem przyzwolenia" na tego typu zachowania. W sondażach AfD utrzymuje drugie miejsce.
REKLAMA
Zdaniem publicystów, trwająca właśnie konwencja Alternatywy dla Niemiec obnażyła "pokrętność, fasadowość i niespójność" wypowiedzi jej liderów, co dyskwalifikuje ich jako przywódców narodu w ustroju demokratycznym.
"AfD słusznie krytykuje rozpychającą się biurokrację w Brukseli, ale niestety obsługuje też najgorsze emocje swoich wyborców" - orzekł szwajcarski tygodnik "Die Weltwoche".
Posłuchaj
- Uczniowie wycięli koledze na głowie swastykę. Niemieckie szkoły przepełnione nazistowskim chuligaństwem
- "Aktywnie budował zbrodniczą narrację". Założyciel niemieckiej telewizji ZDF zataił swoją nazistowską przeszłość
- "Wstyd dla kraju". Niemcy: liczba przestępstw antysemickich w 2022 r. znów była duża
IAR/łl
REKLAMA