more_horiz
Wiadomości

Zaskoczenie we wstępnych wyborach w Argentynie. Prawica prowadzi w boju o fotel prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 06:50
We wstępnych wyborach prezydenckich w Argentynie, które odbyły się w niedzielę, niespodziewanie pierwsze miejsce zajmuje skrajnie prawicowy, libertariański ekonomista Javier Milei. Kandydatka tradycyjnej konserwatywnej opozycji zajęła drugie miejsce, a kandydat rządzącej koalicji dopiero trzecie - wynika z przeliczenia 65 proc. głosów.
Po przeliczeniu 65 proc. głosów, na zdecydowane prowadzenie wysuwa się ekonomista Javier Milei
Po przeliczeniu 65 proc. głosów, na zdecydowane prowadzenie wysuwa się ekonomista Javier MileiFoto: PAP/EPA/ENRIQUE GARCIA MEDINA

Milei uzyskał 32,2 proc. głosów, o wiele więcej niż przewidywano. Polityk nazywany "argentyńskim Donaldem Trumpem" Prowadził kampanię w niekonwencjonalnym stylu, m. in. wykonując na wiecach utwory rockowe czym zaskarbił sobie powodzenie u młodzieży.

Na drugim miejscu z 27,7 proc. głosów uplasowała się kandydatka konserwatywnego bloku opozycyjnego "Razem dla Zmiany" Patricja Bullrich a na trzecim umiarkowany burmistrz Buenos Aires Horacio Larreta z rządzącej obecnie koalicji peronistowskiej, który otrzymał 25,8 proc. głosów.

Zółta kartka dla rządzących

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że wyniki głosowania są poważnym ostrzeżeniem dla peronistów, pod rządami których Argentyna przeżywa głęboki kryzys gospodarczy ze wskaźnikiem inflacji sięgającym 116 proc., dramatycznym wzrostem kosztów utrzymania i zadłużeniem zagranicznym w wysokości 44 mld dolarów.

Ocenia się, że 4 na 10 Argentyńczyków żyje obecnie w ubóstwie ledwie wiążąc przysłowiowy "koniec z końcem" i będąc niepewnym pracy w warunkach wysokiego bezrobocia.

Niedzielne wstępne wybory były próbą generalną przed właściwymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi wyznaczonymi na 22 października. Zdaniem większości obserwatorów wybory w październiku nie przyniosą rozstrzygnięcia i konieczna będzie druga tura głosowanie, prawdopodobnie w listopadzie.

Czytaj także:

PAP, IAR. mbl

Zobacz także

Zobacz także