UE: wzrost liczby wniosków o azyl. "Do końca roku ich liczba może przekroczyć milion"

Stale rośnie liczba wniosków o udzielenie azylu na terenie Unii Europejskiej. Do dziś kraje wspólnoty oraz Szwajcaria i Norwegia otrzymały ponad 500 tys. takich pism. Szacuje się, że do końca roku ich liczba może przekroczyć milion - o szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

2023-09-05, 11:47

UE: wzrost liczby wniosków o azyl. "Do końca roku ich liczba może przekroczyć milion"
Do końca roku UE spodziewa się miliona wniosków o azyl. Foto: Schutterstock/David Peinado Romero

Unia Europejska wraz z krajami ze strefy Schengen odnotowała wzrost liczby wniosków o azyl. Tych wniosków w pierwszym półroczu tego roku było o 28 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najnowsze dane przedstawiła unijna agencja do spraw azylu.

519 tys. wniosków o międzynarodową ochronę złożono w unijnych krajach oraz w Szwajcarii i Norwegii. Według ekspertów agencji ds. azylu, jeśli ten trend się utrzyma, do końca roku liczba wniosków może przekroczyć milion. Najwięcej wniosków o azyl zostało złożonych w Niemczech - 30 proc., następnie w Hiszpanii - 17 proc. i we Francji - 16 proc.

Najczęściej składali je obywatele Syrii, Afganistanu i Wenezueli.

Belgia zaostrza przepisy azylowe

W ostatnim czasie o zaostrzeniu swoich przepisów azylowych poinformowała Belgia. Władze kraju podały, że wstrzymują rejestrację samotnych mężczyzn. Tak zdecydowała sekretarz stanu ds. azylu i migracji Nicole de Moor. Tłumaczy to szybko zapełnianymi miejscach w ośrodkach azylowych i spodziewanym napływem rodzin z dziećmi przed nadchodzącą zimą.

REKLAMA

Nicole de Moor wskazała na dużą liczbę osób ubiegających się o azyl w Belgii w ostatnich latach. Powiedziała, że choć otwierane są nowe ośrodki, to nie następuje to tak szybko, by przyjąć rosnącą liczbę uciekinierów. Według niej Belgia od dłuższego czasu robi więcej, niż powinna.

Sekretarz stanu ds. azylu i migracji przytoczyła też dane - w tym roku 19 tys. osób ubiegających się o azyl zostało zarejestrowanych w Belgii, a w Portugalii, porównywalnej pod względem liczby ludności, zaledwie 1,5 tys.

Zobacz również na i.pl: Dlaczego Szwecja NIE CHCE już IMIGRANTÓW - problem Skandynawii 

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej