more_horiz
Wiadomości

Dramatyczna sytuacja w Libii. W wyniku powodzi zginęło już co najmniej 2300 osób

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 16:30
Co najmniej 2300 osób zginęło w powodzi w nadmorskim mieście Derna na wschodzie Libii, około 7 tysięcy osób zostało rannych - poinformował Osama Ali, rzecznik służby ratunkowej podległej rządowi w Trypolisie, która od poniedziałku prowadzi akcję pomocową w Dernie. 
Czerwony Krzyż: w powodziach na wschodzie Libii zaginęło 10 tysięcy osób
Czerwony Krzyż: w powodziach na wschodzie Libii zaginęło 10 tysięcy osóbFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

To najnowsze szacunki dotyczące ofiar powodzi wywołanych przez burzę, która przetoczyła się w niedzielę i poniedziałek przez północno-wschodnią Libię. Wcześniej informowano o odnalezieniu zwłok tysiąca osób w samej Dernie.

Według Alego, cytowanego przez agencję AFP, ponad 5 tys. osób w 100-tysięcznej Dernie uznano za zaginione.

W wyniku powodzi w Libii zaginęło 10 tys. osób - informował wcześniej we wtorek Tamer Ramadan, szef libijskiej misji w ramach Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Dużo ofiar w Libii

Ramadan podkreślił także, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych będzie, w jego ocenie, liczona w tysiącach. Ramadan porównał także powódź w Libii do tragicznej sytuacji w Maroku, gdzie w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten kraj w nocy z piątku na sobotę, zginęło blisko 3 tys. osób, i gdzie również trwa akcja ratunkowa.

Ali zaznaczył, że poza Derną, co najmniej 65 osób zginęło w wyniku powodzi w innych miastach północno-wschodniej Libii. Jego zespół od poniedziałku uczestniczy w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

- Potrzebujemy większego wsparcia, aby ratować życie, ponieważ pod gruzami wciąż są ludzie i liczy się każda minuta - podkreślił rzecznik.

W wyniku burzy doszło do przerwania dwóch tam znajdujących się na przedmieściach Derny na rzece Wadi Derna, co doprowadziło do powstania ogromnych lawin błotnych, które zniszczyły mosty i porwały ludzi..

Posłuchaj
00:42 12546690_1.mp3 Tysiące osób mogły zginąć w gigantycznych powodziach, jakie nawiedziły wschodnią Libię (IAR)

Pomoc dla Libii

Libijskie ministerstwo zdrowia, podległe rządowi w Trypolisie, poinformowało, że samolot przewożący 14 ton sprzętu medycznego, leków i worków na zwłoki, na którego pokładzie znaleźli się także pracownicy służby zdrowia, wyleciał we wtorek do Bengazi, drugiego co do wielkości miasta w Libii, leżącego na jej wschodnim wybrzeżu.

Turcja poinformowała we wtorek o wysłaniu do Libii trzech samolotów z pomocą humanitarną oraz ratowników. Pomoc zadeklarowały także Egipt, Tunezja, Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ambasada USA w Libii przekazała w poniedziałek, że jest w kontakcie z ONZ i władzami kraju, aby zapewnić pomoc dla najbardziej zniszczonych regionów.

Czytaj także na i.pl: Libia wygląda jak po tsunami. Ponad 1500 ofiar. Miasto wciągnięte przez wodę

Libia po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku pogrążyła się w trwającym do dziś chaosie. Rząd w Trypolisie nie panuje nad całością terytorium kraju, który podzielony jest przez zwalczające się ośrodki władzy i liczne ugrupowania zbrojne. Rząd ten nie kontroluje wschodniej części Libii.

Czytaj także:

iar/pap/as, dz

Zobacz także

Zobacz także