more_horiz
Wiadomości

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Negocjacje umowy na projekt posuwają się naprzód

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 22:42
Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że niedługo zostanie podpisana umowa na zaprojektowanie przez amerykańskie firmy elektrowni atomowej na Pomorzu. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przedstawicielami Departamentu Energii oraz firm Westinghouse i Bechtel.
Negocjacje umowy na projekt elektrowni atomowej w Polsce posuwają się naprzód.
Negocjacje umowy na projekt elektrowni atomowej w Polsce posuwają się naprzód.Foto: Shutterstock.com/Kletr

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oceniła rozmowy z amerykańskimi partnerami jako bardzo dobre. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że dokonano postępu w negocjacjach umowy na zaprojektowanie elektrowni atomowej na Pomorzu.

Etapy projektu

- Mam nadzieję, że w ciągu naprawdę niewielu dni będziemy w stanie z satysfakcją ogłosić, że te rozmowy się zakończyły - powiedziała.

Kolejnym etapem projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce będzie wydanie decyzji środowiskowej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spodziewa się, że zostanie ona wydana bardzo szybko. Następnym etapem ma być decyzja lokalizacyjna oraz podpisanie z Amerykanami umowy na projekt. - Tam drobiazgi zostały do wynegocjowania, ale liczymy, że to się wydarzy bardzo szybko - dodała.

Posłuchaj
00:52 12549886_1.mp3 Negocjacje umowy na projekt elektrowni atomowej w Polsce posuwają się naprzód (IAR)

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej powiedziała też, że przebieg budowy elektrowni atomowej w pierwszej lokalizacji będzie miał wpływ na decyzję o tym, kto wybuduje kolejną elektrownię w Polsce.

Zobacz także na TVP.Info: Duży krok w kierunku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jest wniosek do wojewody

"Silne partnerstwo z Amerykanami"

- Jesteśmy w bardzo silnym partnerstwie z Amerykanami i będzie to miało swoje efekty - stwierdziła. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała, że w Stanach Zjednoczonych Polska jest stawiana za wzór niezależności energetycznej.

Podczas wizyty w USA pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej odsiedziała też nowe, oddane do użytku bloki elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia i spotkała się z przedstawicielami EXIM Bank, który będzie współfinansował projekt elektrowni atomowej w Polsce.

Czytaj także:

Zobacz także na i.pl: Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na prace przedprojektowe

ZOBACZ TAKŻE: Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także