more_horiz
Wiadomości

Ukraina zaczyna korzystać z zachodniego paliwa jądrowego. "Ważny krok w kierunku uniezależnienia energetycznego"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 09:41
Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek, że Ukraina zaczyna korzystać w swoich elektrowniach atomowych z zachodniego paliwa jądrowego. "Co jest ważnym krokiem w kierunku jej długoterminowego uniezależnienia się energetycznego od Rosji" - czytamy w komunikacie resortu. 
Brytyjskie resort obrony poinformował w czwartek, że Ukraina zaczęła korzystać z zachodniego paliwa w elektrowniach jądrowych. Napełniono nim m.in. elektrownie w Równym
Brytyjskie resort obrony poinformował w czwartek, że Ukraina zaczęła korzystać z zachodniego paliwa w elektrowniach jądrowych. Napełniono nim m.in. elektrownie w Równym Foto: Shutterstock/Oleksandr Katrusha

Brytyjskie ministerstwo obrony o zmianie źródeł dostaw paliwa w elektrowniach atomowych na Ukrainie poinformowało w czwartek w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Ogłoszenie ukraińskiego operatora 

10 września Enerhoatom, ukraiński operator elektrowni atomowych, ogłosił, że z powodzeniem napełnił reaktor w elektrowni atomowej w Równem przy użyciu wyprodukowanych na Zachodzie elementów paliwa jądrowego.

Jak poinformowano wszystkie ukraińskie elektrownie atomowe mają reaktory oparte na sowieckich konstrukcjach i do lutego 2022 r. Ukraina polegała na Rosji w zakresie paliwa jądrowego.

Czytaj także na TVP Info: Kolejny krok do powstania elektrowni jądrowej na Pomorzu

Przyspieszenie dywersyfikacji

Od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina przyspieszyła plany dywersyfikacji dostaw.

"Ponieważ energia jądrowa dostarcza około połowy ukraińskiej energii elektrycznej, sukces Enerhoatomu w pozyskiwaniu i instalowaniu zachodniego paliwa jest ważnym krokiem w kierunku długoterminowego uniezależnienia się Ukrainy od Rosji, której wpływ na dostawy energii na Ukrainę jest znacznie ograniczony" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Zobacz także na i.pl: Rosjanie zostali przyłapani na gorącym uczynku. Czy zmienią plany wobec Zaporoskiej Elektrowni Atomowej?

Czytaj także:

PAP/kg

Zobacz także

Zobacz także