Seria lotów najwyższej wagi do Rzeszowa. To nie przypadek
W przeddzień czwartej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie ruch na lotnisku Rzeszów-Jasionka wyraźnie przyspieszył. W ciągu kilku godzin w poniedziałek do miasta zaczęły docierać rządowe i wojskowe maszyny z różnych części Europy, przewożące delegacje udające się do Kijowa na uroczystości związane z 24 lutego.
2026-02-23, 21:10
Samoloty rządowe lądują w Rzeszowie
Jak wynika z informacji o ruchu lotniczym, 23 lutego po południu w kierunku Rzeszowa wystartowały maszyny należące do sił powietrznych kilku państw. O godzinie 12.50 czasu lokalnego z Kowna wystartował Pilatus PC-12 NG "PI-02" należący do Sił Powietrznych Finlandii, który obrał kurs na Rzeszów-Jasionkę. W kierunku Rzeszowa skierował się także drugi samolot z Finlandii - Learjet 35A "LJ-2" Sił Powietrznych Finlandii, który wystartował z lotniska Paryż Orly.
Niespełna pół godziny później, o 13.12, z Londynu Stansted wyleciał Airbus A321-251NX "G-GBNI" linii Titan Airways, realizującej operacje na rzecz rządu Wielkiej Brytanii. Do Jasionki dotarł także wojskowy Airbus A400M brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, który wystartował z bazy Brize Norton.
Po południu, o 17.10, do lądowania w Jasionce zniżał się Alenia C-27J Spartan "07 BLUE" Litewskich Sił Powietrznych, który wystartował z Wilna. Ze Sztokholmu Arlandy wystartował Gulfstream G550 "102005" Sił Powietrznych Królestwa Szwecji.
Z Kopenhagi wyleciał Bombardier Challenger 604 "C-168" Królewskich Duńskich Sił Powietrznych, a z Zagrzebia Bombardier Challenger 604 "9A-CRO" należący do Sił Powietrznych Chorwacji.
O 18.10 w kierunku Rzeszowa zmierzał także Bombardier DHC-8-314 MPA "TF-SIF" należący do Islandzkiej Straży Przybrzeżnej. Samolot rano wystartował z Keflaviku, a po drodze zaliczył międzylądowanie w Lipsku w celu uzupełnienia paliwa.
O 18.23 w kierunku Rzeszowa-Jasionki skierowały się także dwa samoloty transportowe Airbus A400M Atlas: "54-01" Sił Powietrznych Niemiec, który wystartował z Berlina Brandenburg. O 19.36 czasu lokalnego potwierdzono kolejny przelot. Z lotniska w Brukseli wystartował Dassault Falcon 900 o numerze rejestracyjnym "T.18-2" należący do Sił Powietrznych Hiszpanii.
Cztery lata wojny w Ukrainie
24 lutego mija czwarta rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Nad ranem w 2022 roku rosyjskie wojska rozpoczęły ataki z kilku kierunków jednocześnie - z terytorium Rosji, Białorusi oraz z okupowanego Krymu. W pierwszych godzinach uderzenia objęły m.in. lotniska wojskowe i infrastrukturę strategiczną.
- Cztery lata wojny na Ukrainie. "Kwestia sprzymierzeńców Rosji"
- Zamienili życie Ukraińców w piekło. To już 1460 dni rosyjskiej agresji
- Polski dyplomata: Ukraina wygra tę wojnę, a Polska skorzysta
Źródło: Polish Military Radar/Polskie Radio