more_horiz
Wiadomości

USA będzie walczyć z przestępczością z użyciem broni palnej. Powstał specjalny urząd

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 04:32
Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden powołał nowy urząd, który ma zająć się zapobieganiem przestępczości z użyciem broni palnej, w tym egzekwowaniem istniejących już przepisów i współpracą z władzami stanowymi w tych sprawach.
Biden powołał urząd ds. zapobiegania przestępczości z użyciem broni palnej
Biden powołał urząd ds. zapobiegania przestępczości z użyciem broni palnejFoto: Shutterstock/rblfmr

Jak poinformowali przedstawiciele Białego Domu, urząd, z którym będą współpracować czołowi zwolennicy zaostrzenia kontroli dostępu do broni palnej, będzie nadzorować wiceprezydent Kamala Harris.

Walka z przestępczością

- Ponawiam apel do Kongresu aby podjął zdroworozsądkowe działania, które popiera większość Amerykanów, takie jak wprowadzenie powszechnego obowiązku badania przeszłości osób kupujących broń, zakazu sprzedaży broni ofensywnej i magazynków o dużej pojemności - oświadczył prezydent.

Dodał, że urząd oraz cała administracja "będą czyniły wszystko co w ich mocy aby zwalczyć plagę przestępczości z użyciem broni palnej, która niszczy rodziny, społeczności i cały kraj".

Reuter zauważa, że większość Demokratów, w tym prezydent Biden, opowiada się za zaostrzeniem kryteriów dostępu do broni palnej, natomiast Republikanie wspierani przez wpływowe National Rifle Asssociation, są temu przeciwni. Powołują się przy tym na Drugą Poprawkę do Konstytucji USA, która gwarantuje obywatelom prawo do noszenia broni.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także