more_horiz
Wiadomości

"Niemcy znajdują się w kryzysie". Eksperci nie mają dobrych prognoz dla Berlina

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 16:50
Portal "Bild" poinformował, że badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego.
Ekonomiści: niemiecka gospodarka się kurczy, spadek większy niż szacowano na wiosnę
Ekonomiści: niemiecka gospodarka się kurczy, spadek większy niż szacowano na wiosnęFoto: Shutterstock/Alina Zamogilnykh

Oznacza to, że niemiecka gospodarka, mierzona produktem krajowym brutto (PKB), skurczy się w tym roku o 0,6 procent. "Niemcy znajdują się w kryzysie od ponad roku" - podkreśliły instytuty w czwartek w swoim wspólnym opracowaniu.

Zła sytuacja w niemieckiej gospodarce

Jest zatem gorzej, niż się spodziewano - zauważa "Bild". Powodem korekty wcześniejszych prognoz jest fakt, że "przemysł i konsumpcja prywatna ożywiają się wolniej, niż oczekiwaliśmy na wiosnę" - wyjaśnił Oliver Holtemoeller, wiceprezes Instytutu Badań Ekonomicznych Leibniza w Halle (IWH).

Produkcja ponownie zauważalnie spadła, a nastroje w firmach w ostatnim czasie uległy pogorszeniu - m.in. ze względu na niepewność sytuacji politycznej. - Płace wzrosły z powodu inflacji, ceny energii spadły, a eksporterzy częściowo przerzucili dalej wyższe koszty - wyjaśnili eksperci.

Jeśli chodzi o recesję, to ekonomiści spodziewają się, że pogorszenie koniunktury będzie trwać jeszcze do końca roku. W nadchodzącym roku eksperci spodziewają się już umiarkowanego wzrostu gospodarczego o 1,3 proc. (o 0,2 punktu procentowego mniej, niż prognozowali wiosną).

Możliwy umiarkowany wzrost

Eksperci nie spodziewają się masowego wzrostu bezrobocia, spada także inflacja. Choć osłabiona gospodarka zaczęła wpływać już powoli na rynek pracy, instytuty spodziewają się jedynie "umiarkowanego wzrostu" bezrobocia do 2,6 mln osób w 2023 r., co odpowiadałoby stopie bezrobocia na poziomie 5,6 proc.

W 2024 roku liczba bezrobotnych prawdopodobnie nieznacznie się zmniejszy. Także sytuacja "na froncie cenowym" stopniowo się uspokaja. Oczekuje się, że w tym roku stopa inflacji będzie wysoka i wyniesie 6,1 proc., ale w przyszłym roku może spaść do 2,6 proc.

Czytaj także w TVP.Info: Niemcy obawiają się załamania gospodarki. Tracą zaufanie do rządzących 

W przygotowaniu raportu uczestniczyli eksperci z instytutów ekonomicznych w Essen (RWI), Monachium (Ifo), Kilonii (IfW), Halle (IWH) oraz Berlinie (DIW).

Czytaj także:

Zobacz również Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także