Scholz zrywa z polityką "herzlich willkommen". Mówi o "zbyt wysokiej liczbie uchodźców"

Ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie było wcześniej zarejestrowanych w innych krajach UE. Tak nie może pozostać. Liczba uchodźców zmierzających do Niemiec "jest obecnie zbyt wysoka" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu RND.

2023-09-30, 13:42

Scholz zrywa z polityką "herzlich willkommen". Mówi o "zbyt wysokiej liczbie uchodźców"
Niemcy: politycy szukają sposobów na zwalczanie nielegalnej migracji. Foto: Kiro Popov/ Shutterstock

Sytuacja nie może pozostać taka jak obecnie - uznał kanclerz Olaf Scholz. Kanclerz zauważył, że "ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie zostało wcześniej zarejestrowanych, mimo że prawie wszyscy z nich byli w innym kraju UE".

Niemcy wspierają ochronę zewnętrznych granic Europy, "kontynuujemy dodatkowe środki bezpieczeństwa na granicach z Austrią; uzgodniliśmy wspólne kontrole ze Szwajcarią i Czechami po ich stronie". Zaostrzono kontrole na granicy z Polską. W kontekście możliwej skuteczności tych kroków Scholz powiedział: "Mamy nadzieję, że szybko będzie to zauważalne".

Czytaj także w i.pl: Udział w referendum jest obowiązkowy? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?

- Rząd federalny jest całkowicie zgodny w kwestii powstrzymania nielegalnej migracji do Unii Europejskiej. Można to zrobić tylko wspólnie i solidarnie - podkreślił niemiecki kanclerz w rozmowie z RND. Niemcy dołożą starań, aby pomóc.

REKLAMA

UE chce przyspieszenia paktu migracyjnego

Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, złożyła w Parlamencie Europejskim wniosek o przyspieszenie relokacji migrantów z Lampedusy. Debata nad wnioskiem ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Pakt migracyjny, o którego przyjęcie zabiega EPL określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego dotyczący sytuacji kryzysowych miały być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było większości.

Czytaj także:

ng/PAP/PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej