Różnica pomiędzy lewicowo-narodowym Smerem a liberalnym ugrupowaniem Postępowa Słowacja wyniosła ponad 6 punktów procentowych. Niereprezentowaną dotąd w parlamencie Postępową Słowacją kieruje europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Michal Szimeczka.
Trzeci wynik uzyskał socjaldemokratyczny Hlas (ok. 15 proc. głosów), założony przez byłego zastępcę Ficy, późniejszego premiera Petera Pellegriniego, który w niedzielę wcześnie rano powiedział, że pogratulował dawnemu koledze i zaoferował mu współpracę (choć w kampanii przedwyborczej deklarował, że nie zawiąże koalicji z Ficą). To ta partia odegra kluczową rolę w tworzeniu przyszłego rządu.
Możliwa jest większościowa koalicja z udziałem Smeru, Hlasu i narodowców.
Siedem ugrupowań w parlamencie
W nowym parlamencie znajdzie się łącznie siedem ugrupowań. W tym dwie partie, których zwaśnieni liderzy doprowadzili do rozpadu centroprawicowej koalicji, co wymusiło przedterminowe wybory parlamentarne. Koalicja Zwyczajni Ludzie i Przyjaciele (OLaNO i Priatelia) premiera Igora Matovicia zdobyła 9 proc. głosów. Ugrupowanie jego osobistego rywala z partii Wolność i Solidarność (SaS), Richarda Sulika, zapewniła sobie poparcie 6,2 proc. wyborców.
Progu wyborczego nie przekroczyła skrajnie prawicowa Republika. Frekwencja w sobotnich wyborach parlamentarnych wyniosła prawie 68 proc. i była najwyższa od 2002 r.
00:55 12580129_1 (1).mp3 Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)
Czytaj także:
IAR/PAP/łl