more_horiz
Wiadomości

Partia Roberta Ficy wygrywa wybory na Słowacji. Możliwa koalicja trzech ugrupowań

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 07:22
Partia Smer byłego premiera Roberta Ficy wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Po podliczeniu głosów z niemal wszystkich obwodowych komisji ma poparcie 23,3 procent wyborców, co daje 42 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Opublikowane po zamknięciu lokali wyborczych wyniki badań exit poll dawały zwycięstwo Postępowej Słowacji, która ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji.
Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne
Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarneFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Różnica pomiędzy lewicowo-narodowym Smerem a liberalnym ugrupowaniem Postępowa Słowacja wyniosła ponad 6 punktów procentowych. Niereprezentowaną dotąd w parlamencie Postępową Słowacją kieruje europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Michal Szimeczka.

Trzeci wynik uzyskał socjaldemokratyczny Hlas (ok. 15 proc. głosów), założony przez byłego zastępcę Ficy, późniejszego premiera Petera Pellegriniego, który w niedzielę wcześnie rano powiedział, że pogratulował dawnemu koledze i zaoferował mu współpracę (choć w kampanii przedwyborczej deklarował, że nie zawiąże koalicji z Ficą). To ta partia odegra kluczową rolę w tworzeniu przyszłego rządu.

Możliwa jest większościowa koalicja z udziałem Smeru, Hlasu i narodowców.

Siedem ugrupowań w parlamencie

W nowym parlamencie znajdzie się łącznie siedem ugrupowań. W tym dwie partie, których zwaśnieni liderzy doprowadzili do rozpadu centroprawicowej koalicji, co wymusiło przedterminowe wybory parlamentarne. Koalicja Zwyczajni Ludzie i Przyjaciele (OLaNO i Priatelia) premiera Igora Matovicia zdobyła 9 proc. głosów. Ugrupowanie jego osobistego rywala z partii Wolność i Solidarność (SaS), Richarda Sulika, zapewniła sobie poparcie 6,2 proc. wyborców.

Progu wyborczego nie przekroczyła skrajnie prawicowa Republika. Frekwencja w sobotnich wyborach parlamentarnych wyniosła prawie 68 proc. i była najwyższa od 2002 r.

Posłuchaj
00:55 12580129_1 (1).mp3 Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także