Imigranckie gangi terroryzują Szwedów. Mieszkańców okolic Sztokholmu zbudziły eksplozje
W poniedziałek rano doszło do dwóch eksplozji na przedmieściach Sztokholmu - jednej w willowej dzielnicy w Haesselby oraz Fullersta. Detonacje mają związek z trwającą w Sztokholmie i Uppsali wojną gangów - alarmują szwedzkie media.
2023-10-02, 15:00
- W wyniku eksplozji dom w Haesselby został całkowicie zniszczony, pozostały po nim jedynie gruzy. Ogień zajął dachy sąsiednich budynków - przekazał Daniel Wikdahl ze sztokholmskiej policji.
W mniejszym stopniu ucierpiał budynek mieszkalny w Fullersta w gminie Huddinge, gdzie według komunikatu policji "drzwi wejściowe, dach oraz okna zostały uszkodzone".
Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.
Media ostrzegają przed wojną gangów
Według telewizji SVT detonacje mają związek z trwającą od kilku miesięcy w Sztokholmie oraz Uppsali wojną gangów narkotykowych. W tym roku w Szwecji doszło już do 134 wybuchów. W ubiegłym tygodniu pod Uppsalą w wyniku eksplozji domu jednorodzinnego zginęła przypadkowa osoba.
REKLAMA
Czytaj także: Europa zmaga się z falą migracji i eskalacją przestępczości. A wystarczyło posłuchać Jarosława Kaczyńskiego w 2015 roku
W Szwecji we wrześniu w wyniku strzelanin oraz wybuchów zginęło łącznie 12 osób. Porachunki mają związek z konfliktem wokół gangu narkotykowego Foxtrot, którego bossem jest poszukiwany listem gończym Rawa Majid, pseudonim Lis Kurdyjski. Mężczyzna zbiegł do Turcji, skąd wydaje dyspozycje. Majid jest skonfliktowany z Mikaelem Tenezosem "Grekiem", ale ma też wrogów we własnym gangu.
Policja jest w posiadaniu listy 150 osób mieszkających w Sztokholmie lub okolicach, na których mogą zostać wykonane wyroki. Jak przyznali mundurowi, nie są w stanie wszystkim zapewnić całodobowej ochrony.
Szwecja wypowiada wojnę gangom. Wojsko pomoże policji
Narastająca fala przemocy związana z walkami pomiędzy gangami przestępczymi skłoniła szwedzki rząd do podjęcia zdecydowanych działań - w piątek premier Ulf Kristersson zapowiedział, że wojsko wesprze policję w walce z gangami.
REKLAMA
Czytaj także w tvp.info: Zamknięte oczy, zatkane uszy i tylko usta pełne frazesów. Niemcy prą ku paktowi migracyjnemu
Po spotkaniu z szefem policji i przedstawicielami sił zbrojnych premier ogłosił, że rząd będzie się zastanawiał nad rozszerzeniem przepisów o okoliczności, w których policja będzie mogła zwrócić się o pomoc do wojska. Obecnie szwedzkie prawo przewiduje wsparcie policji przez wojsko jedynie w przypadku ataków terrorystycznych lub wojny.
Szef szwedzkiego rządu powiedział, że obecnie w ramach obowiązującego prawa wojsko i policja będą mogły wspierać się nawzajem między innymi w zakresie logistyki, informatyki śledczej i pirotechniki.
Czytaj także w Niezalezna.pl: 25 tys. nielegalnych imigrantów przepłynęło w tym roku przez La Manche
REKLAMA
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA