Fala przemocy zalewa Szwecję. Do walki z gangami ruszy wojsko. Przerażająca skala zamachów

2023-09-30, 12:29

Fala przemocy zalewa Szwecję. Do walki z gangami ruszy wojsko. Przerażająca skala zamachów
Szwecję zalewa fala przemocy. Foto: Mikael Jansson/Shutterstock; Leaflet | © OpenStreetMap contributors © CARTO

Tylko w tym roku w fali przemocy, która przetoczyła się przez okręg sztokholmski zginęło 21 osób. Ze statystyk policji wynika, że ​​do 19 września miały miejsce 42 zamachy bombowe i 88 strzelanin. Jak zapowiedział w czwartek premier Szwecji Ulf Kristersson, do walki ze zorganizowaną przestępczością zostanie wykorzystane wojsko.

Wystąpienie Ulfa Kristerssona miało związek z trwającą eskalacją przemocy: we wrześniu w wyniku strzelanin oraz eksplozji materiałów wybuchowych zginęło w Szwecji łącznie 12 osób, z czego trzy w ciągu ostatniej doby. - Coraz więcej dzieci i zupełnie niewinnych ludzi doświadcza tej drastycznej przemocy. W Szwecji nigdy czegoś takiego nie było. Żaden kraj w Europie nie jest w podobnej sytuacji - mówił premier.

Szef rządu zwrócił uwagę, że przemoc dotyka przede wszystkim rodziny na obszarach, gdzie występują problemy socjalne. - Uczciwi ludzie żyją w strachu, że gangi przyciągną ich dzieci pieniędzmi, zegarkami i samochodami - podkreślił.

Nieodpowiedzialna polityka migracyjna

Kristersson ocenił, że "do tej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka migracyjna oraz nieudana integracja". - Szwedzkie ustawodawstwo nie jest dostosowane do wojen gangów i dzieci-żołnierzy, ale my to zmienimy - obiecał.

Zobacz też na niezależna.pl: Prośby władz Lampedusy pozostawały bez odzewu. Migrantów jest więcej niż mieszkańców wyspy

Przypomniał, że jego rząd zaostrza zarówno politykę migracyjną, czego efektem jest mniejszy napływ imigrantów do Szwecji, choć ich liczba rośnie w Europie, jak i zmienia politykę bezpieczeństwa. Od 1 października możliwe ma być prewencyjne stosowanie podsłuchu przez policję.

- W zeszłym tygodniu spotkałem się z burmistrzem Nowego Jorku, aby zobaczyć, jak oni działają: kamery, rozpoznawanie twarzy, detektory wykrywające broń, Szwecja musi również tego spróbować - zaznaczył Kristersson.

Czytaj więcej:

ng/PR24/sverigesradio.se

Polecane

Wróć do strony głównej