Duchowni chcą wyjaśnień od papieża. Pytają o sprawy dotyczące wiary i moralności
Pięciu kardynałów zwróciło się do papieża Franciszka o wyjaśnienie wątpliwości z zakresu nauczania Kościoła w związku z głosami, jakie pojawiły się w dyskusji procesu synodalnego. Dotyczą one kluczowych kwestii w zakresie wiary i moralności.
2023-10-02, 13:52
Kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah oraz Joseph Zen Ze-kiun są zaniepokojeni "widząc, że są pasterze, którzy wątpią w zdolność Ewangelii do przemiany ludzkich serc i ostatecznie proponują im, nie zdrową doktrynę, lecz nauki według własnych pożądań". Ponadto obawiają się również, "że ludzie nie rozumieją, iż Boże miłosierdzie nie polega na ukrywaniu grzechów, ale jest o wiele większe, ponieważ pozwala nam odpowiedzieć na Jego miłość poprzez przestrzeganie Jego przykazań, to znaczy nawrócić się i uwierzyć w Ewangelię".
W związku z tym w sierpniu sygnatariusze petycji wysłali do Ojca Świętego pytania. Pierwsze z nich brzmi: "Czy jest możliwe, aby Kościół nauczał dziś doktryn sprzecznych z tymi, których nauczał wcześniej w sprawach wiary i moralności, czy to przez papieża ex cathedra, czy też w definicjach soboru powszechnego, czy w powszechnym zwyczajnym nauczaniu biskupów rozsianych po całym świecie?"
Kardynałowie chcą wyjaśnień od papieża
Drugie dotyczy związków homoseksualnych. "Czy jest możliwe, aby w pewnych okolicznościach pasterz mógł błogosławić związki między osobami homoseksualnymi, sugerując w ten sposób, że zachowanie homoseksualne jako takie nie byłoby sprzeczne z prawem Bożym i drogą osoby ku Bogu? W związku z tym dubium należy podnieść kolejne: czy nauczanie podtrzymywane przez powszechne zwyczajne Magisterium pozostaje w mocy, zgodnie z którym każdy akt seksualny poza małżeństwem, a w szczególności akty homoseksualne, stanowi obiektywnie ciężki grzech przeciwko prawu Bożemu, niezależnie od okoliczności, w jakich ma miejsce i intencji, z jaką jest spełniany?" - napisali kardynałowie.
"Czy Synod Biskupów, który ma się odbyć w Rzymie, obejmujący jedynie wybraną reprezentację pasterzy i wiernych, będzie sprawował, w kwestiach doktrynalnych lub duszpasterskich, w których zostanie wezwany do wypowiedzenia się, Najwyższą Władzę Kościoła, która należy wyłącznie do Papieża i, zjednoczonego z nim jako głową Kolegium Biskupów?" - to trzecie pytanie zadane przez duszpasterzy.
REKLAMA
Czwarte pytanie odnosi się do święceń kapłańskich i brzmi:" Czy Kościół mógłby w przyszłości mieć władzę udzielania święceń kapłańskich kobietom, zaprzeczając tym samym, że wyłączne zastrzeżenie tego sakramentu dla ochrzczonych mężczyzn należy do samej istoty sakramentu święceń, którego Kościół nie może zmienić?" Z kolei ostatnie pytanie dotyczy kwestii rozgrzeszenia. "Czy penitent może ważnie otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie, jeśli wyznając swój grzech, odmawia w jakikolwiek sposób wyrażenia zamiaru niepopełniania go ponownie?" - napisali kardynałowie.
- Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś
- Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata". Andrzej Duda: jego dziedzictwo będzie cenione coraz wyżej
- Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom
ng/wpolityce.pl/KAI
REKLAMA