Unijna polityka w ogniu krytyki. Wicepremier Chorwacji: migracja określi przyszłość europejskiego stylu życia

Chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović skrytykował unijną politykę do spraw migracji. Dodał, że to właśnie od tego jak będzie prowadzona polityka migracyjna zależy przyszłość europejskiego stylu życia. Tymczasem w Brukseli Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, forsuje pakt migracyjny, w myśl którego państwa UE będą musiały przyjmować nielegalnych imigrantów, a w przypadku odmowy płacić ogromne kary. 

2023-10-04, 16:15

Unijna polityka w ogniu krytyki. Wicepremier Chorwacji: migracja określi przyszłość europejskiego stylu życia
Chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović skrytykował politykę migracyjną UE. Foto: Shutterstock/Ajdin Kamber

Davor Bożinović, chorwacki wicepremier i szef resortu spraw wewnętrznych był gościem tutejszej telewizji publicznej. Większość rozmowy dotyczyła problemu migracji, która również dotyczy kraju, który od początku roku wszedł do strefy Schengen, a jednocześnie posiada zewnętrzne granice Unii i musi je bronić przed napływem nielegalnych migrantów. Nie zawsze to się udaje i z tego powodu kilka dni temu sąsiednia Słowenia zwiększyła obecność policji i jej kontrole na granicach - by zmniejszyć napływ migrantów z Chorwacji.

 - Prowadzimy racjonalną politykę, pokazaliśmy humanitaryzm, ale też to, że musi być porządek jeśli chodzi o migrancką populację. O tym kto przyjdzie decyduje państwo, ale w ramach Unii zaakceptowaliśmy europejskie prawodawstwo, które jednak w tej kwestii jest daleko za potrzebami chwili - powiedział chorwacki wicepremier.

Dodał również, że problem jest pilny, bo migracje zadecydują o przyszłości europejskiego stylu życia, stąd istotne jest aby je kontrolować i wdrażać za pomocą określonych zasad.

Czytaj także:

Kontrowersyjny pakt migracyjny

Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę wicepremier Włoch Matteo Salvini zażądał od Unii Europejskiej blokady morskiej blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, by powstrzymać nielegalną migrację. Politycy proponują też wsparcie dla państw Afrykański, by powstrzymać tamtejszą ludność przed migracją. Bruksela na razie nie odpowiedziała. Unijni politycy, należący do Europejskiej Partii Ludowej, do której należą politycy PO i PSL, forsują natomiast wprowadzenie paktu migracyjnego narzucającego przyjmowanie migrantów przez państwa należące do UE.

15 października br. w referendum Polacy będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat pomysłów Brukseli dotyczących przymusowej relokacji migrantów do naszego kraju.

Zobacz na TVP Info: Były szef lokalnej policji: Za 10 lat w Niemczech może być jak w Szwecji

Tusk w 2011 roku parafował umowę z FSB. Müller: przed kim nasze służby nas broniły, skoro Rosja była przyjacielem?

REKLAMA

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej