Portugalia: szczyt grupy Arraiolos z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Dyskusje o migracji

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie przywódców państw Grupy Arraiolos odbywającym się w Portugalii. Jubileuszowe, organizowane po raz dwudziesty spotkanie, odbędzie się w Porto w piątek. Dzień wcześniej odbędzie się kolacja robocza z zaproszonymi przez prezydenta Portugalii gośćmi.

2023-10-05, 05:50

Portugalia: szczyt grupy Arraiolos z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Dyskusje o migracji
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w portugalskim szczycie poświęconym kwestiom migracji i bezpieczeństwa. Foto: Marek Borawski/KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

Głównymi tematami piątkowych obrad w Porto będą dwa zagadnienia. Jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej minister Marcin Przydacz debata przywódców Grupy Arraiolos będzie skupiona wokół bezpieczeństwa i migracji.

Program dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przewiduje główną aktywność przywódcy Polski w piątek. Andrzej Duda weźmie udział w dwóch sesjach plenarnych w ramach szczytu przywódców Grupy Arraiolos.

Na koniec obrad, około 18.15 czasu polskiego, prezydenci wygłoszą oświadczenia dla mediów.

Rusza szczyt grupy Arraiolos. Dyskusje w gronie głów kilkunastu państw Europy

Grupa Arraiolos zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy. Została utworzona w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio.

REKLAMA

Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, w której odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów m.in. Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. W późniejszych latach dołączali do nich inni przywódcy.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Bruksela chce narzucić przymusową relokację. Prezes PiS: Tylko nasza partia nie ugina się pod naciskami

Pakt migracyjny w UE. Większość krajów za negocjacjami z Parlamentem Europejskim

Ambasadorowie unijnych państw porozumieli się w środę w sprawie ostatniego elementu paktu migracyjnego, czyli regulacji kryzysowej. To oznacza, że jest zgoda większości krajów na negocjacje z Europarlamentem w sprawie paktu migracyjnego - poinformowała Hiszpania, sprawująca w tym półroczu przewodnictwo w UE.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Polska podtrzymała swój sprzeciw, podobnie jak Węgry. Zastrzeżenia zgłosiły także Czechy, Słowacja i Austria.

REKLAMA

Posłuchaj

W projekcie paktu zapisano obowiązkową solidarność - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą musiały płacić za każdą nieprzyjętą osobę, na początek miało to być około 20 tysięcy euro - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w TVRepublika.pl: Prezydent Tunezji twierdzi, żę UE daje za mało pieniędzy na walkę z falą nielegalnej migracji

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł Beata Szydło gościem Polskiego Radia:

PAP,IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej