Włoski sąd uznał, że nie wolno deportować Tunezyjczyków ze względu na... ich bezpieczeństwo

Sąd we Florencji wstrzymał deportację obywatela Tunezji uznając, że nie jest to kraj bezpieczny. Wcześniej sąd w Katanii zwolnił czterech Tunezyjczyków z ośrodka repatriacyjnego tłumacząc, że decyzja o zatrzymaniu była niezgodna z prawem unijnym.

2023-10-05, 12:38

Włoski sąd uznał, że nie wolno deportować Tunezyjczyków ze względu na... ich bezpieczeństwo
Włoski sąd: nie wolno deportować Tunezyjczyków. Foto: Hasan Mrad / Shutterstock

W zgodnej opinii włoskich komentatorów obie decyzje to efekt konfliktu między rządem a lewicową frakcją Krajowego Stowarzyszenia Sędziów. Tunezyjczyk złożył odrzucone przez włoskie MSW podanie o azyl, które motywował trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną w swoim kraju.

Sąd we Florencji wstrzymał deportację tłumacząc, że w Tunezji, która niesłusznie figuruje na liście bezpiecznych krajów włoskiego MSW, mogą mu grozić represje. Sąd powołał się na opinie Amnesty International.

Włoskie media podkreślają, że sądy we Florencji i Katanii wykroczyły poza swoje kompetencje. Dziennik "Libero" wskazuje, że opierając się na decyzji florenckiego sędziego każdemu z 11 milionów Tunezyjczyków należy się azyl we Włoszech.

Meloni: problem nas przytłoczy, jeśli nie wymyślimy skutecznych rozwiązań

W środę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Sky Tg24 premier Włoch Giorgia Meloni stwierdziła: - Wszyscy rozumieją, że nie można myśleć, iż problem nielegalnej migracji można zatrzymać we Włoszech.

REKLAMA

Ponadto zaznaczyła, że "rozmiar tego, co dzieje się w Afryce, przy braku strukturalnej pracy, jaką należy wykonać z tym kontynentem, przytłoczy wszystkich, jeśli nie wymyślimy skutecznych rozwiązań". - Jedyny otwarty front w sprawie imigracji, jaki mam, to front walki z przemytnikami istot ludzkich - dodała.

Zobacz również na niezalezna.pl: "Pakt migracyjny to kapitulacja Europy, to samobójstwo europejskiej cywilizacji". Są komentarze do SPOTU PiS

- Nie po to zwalczyliśmy niewolnictwo przed wiekami, by zobaczyć jego powrót w trzecim tysiącleciu w nowych formach - oświadczyła szefowa włoskiego rządu.

Czytaj także:

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Prof. Tomasz Grosse: relokacje to plasterek do załatania dziurki, ale my mamy do czynienia z powodzią

IAR/PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej