Ukraiński wiceminister: zawieszamy skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom

Ukraina zawiesiła skargi przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w Światowej Organizacji Handlu (WTO) i pracuje nad "całościowym rozwiązaniem" sporu - powiedział w Brukseli ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.

2023-10-05, 14:35

Ukraiński wiceminister: zawieszamy skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom
Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji. Foto: Shutterstock/branislavpudar

We wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że kontrole tranzytów ukraińskiego zboża będą się odbywały w portach litewskich. Szef resortu mówił o tym po spotkaniu z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy.

Robert Telus powiedział, że wypracowane rozwiązania zabezpieczają polskich rolników, a strona litewska bierze odpowiedzialność za całą kontrolę.

- Oczywiście tranzyt będzie jechał przez Polskę kontrolowany tymi samymi plombami co do tej pory, a więc nie ma tu żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - dodał minister rolnictwa.

Przydacz: dobry krok Kijowa

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że decyzja Ukrainy o zawieszeniu skargi do WTO jest dobrym i konstruktywnym krokiem. Podkreślił, że Polska od początku starała się szukać odpowiednich rozwiązań w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża. - My wskazywaliśmy na to, że w kontekście tych dobrych relacji pomiędzy Kijowem a Warszawą kroki prawne, które proponowała strona ukraińska, czyli stosowanie skargi do WTO, nie mogą być postrzegane, jako kroki konstruktywne, wpływające na dobrą atmosferę tych relacji - dodał.

REKLAMA

Posłuchaj

Marcin Przydacz o zawieszeniu przez Ukrainę skargi do WTO (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Prezydencki minister dodał, że dla polskiego rządu priorytetem jest obrona polskiego interesu gospodarczego oraz polskich rolników.

Skarga Ukrainy do WTO

Na początku maja Unia Europejska wprowadziła zakaz importu zboża z Ukrainy do Bułgarii, na Węgry, do Polski, Rumunii i na Słowację. Ograniczenia obowiązywały do 15 września.

Dzień później w życie weszło rozporządzenie polskiego rządu w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Podobnie postąpiły rządy w Budapeszcie i Bratysławie.

Ukraina zaskarżyła te decyzje do Światowej Organizacji Handlu. Skarga została wycofana.

REKLAMA

Zobacz także:

IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej