"Ukraina od dawna o nie zabiegała". Potajemna dostawa pocisków ATACMS

2023-10-19, 16:50

"Ukraina od dawna o nie zabiegała". Potajemna dostawa pocisków ATACMS
ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km.Foto: TT/@krzysztof_atek

- Ukraina będzie regularnie otrzymywać pociski balistyczne ATACMS od USA - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef ukraińskiej dyplomacji twierdząco odpowiedział na pytanie o to, czy informacja o przekazaniu rakiet ATACMS oznacza, że Kijów będzie je otrzymywać regularnie i większej liczbie - pisze Ukrinform.

Potajemna dostawa

Jak podkreślił, jest to bezpośredni skutek uzgodnień między prezydentami USA i Ukrainy, Joe Bidenem i Wołodymyrem Zełenskim z września tego roku, kiedy szef ukraińskiego państwa złożył wizytę w Waszyngtonie.

We wtorek Zełenski potwierdził użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS.

Wcześniej dziennik "Wall Street Journal" podał, powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę, że Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę pocisków ATACMS i Ukraina wystrzeliła pierwsze z nich już we wtorek.

Zabiegi Ukrainy

Ukraina od dawna zabiegała o ATACMS, lecz przez długi czas Biały Dom odmawiał dostaw rakiet. Prezydent Biden i jego doradca Jake Sullivan uzasadniali to w ubiegłym roku obawami o wywołanie III wojny światowej. Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.

Czytaj także na i.pl: USA potajemnie wysłały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 165 km. Jest potwierdzenie

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicje kasetową.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24

Polecane

Wróć do strony głównej