Wojna w Izraelu. Niemieckie media piszą o "pojedynku Scholz-Sánchez"
Niemieckie media podsumowują konkluzje Rady Europejskiej dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie. Dziennik "Handelsblatt" zauważa, że zaistniał w tej sprawie spór między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem, którzy stoją na czele dwóch przeciwstawnych sobie obozów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński.
2023-10-27, 11:13
"Handelsblatt" stwierdza, że konflikt zbrojny w Gazie jest - obok migracji - kolejną kwestią, która wyraźnie dzieli Unię Europejską. "Po chwilowym szoku, spowodowanym nieludzką brutalnością Hamasu, powróciły stare linie podziału" - ocenia gazeta, dodając, że obrady w Brukseli były pierwszym poważnym "testem stabilności przyjaźni" niemieckich i hiszpańskich socjalistów.
Niemcy uchodzą za jednego z najwierniejszych sojuszników Izraela. W tym samym duchu wypowiadają się także Austria i Czechy. Olaf Scholz przekonywał, że Izrael postępuje zgodnie z prawem międzynarodowym. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez i jego PSOE z kolei od lat tradycyjnie sympatyzują z Palestyną, podobnie zresztą jak socjaliści w Portugalii.
Wojna w Izraelu. Dziennik "Handelsblatt" o podziale w Europie
"Humanitarna pauza czy humanitarne pauzy? Liczba pojedyncza wyraża nieufność wobec Izraela, podczas gdy liczba mnoga oznacza krótkotrwałe przerwy w wymianie ognia i podkreśla prawo tego kraju do samoobrony. Za fasadą dyskusji lingwistycznej toczy się nierozstrzygalny spór między Sánchezem a Scholzem" - zaznacza dziennik "Handelsblatt".
- Przerwa w działaniach wojennych i korytarz humanitarny. Przywódcy UE jednomyślni ws. Bliskiego Wschodu
- Wiceszef MSZ odpowiedział ambasadorowi Izraela. "Polska stanowczo potępia okrutne zbrodnie popełnione przez Hamas"
- Walczył na Ukrainie, teraz mówi o sytuacji w Izraelu. "Atak Hamasu przypomniał mi to, co widziałem w Buczy"
Posłuchaj
Zobacz: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
IAR/Wojciech Osiński/pb
REKLAMA