Joe Biden i Xi Jinping są już w San Francisco. Rozmowy na szczycie mimo wielu różnic
Prezydenci USA i Chin, Joe Biden i Xi Jinping, przybyli we wtorek do San Francisco, gdzie ma się odbyć ich spotkanie poświęcone poprawie stosunków między dwoma supermocarstwami. Media zwracają uwagę na dzielące Waszyngton i Pekin różnice polityczne, w tym m.in. kwestie Tajwanu, agresji Rosji przeciwko Ukrainie czy wojny Izraela z palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy.
2023-11-15, 04:00
Jako pierwszy przyleciał rano miejscowego czasu, na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One, Joe Biden a kilka godzin później wylądował samolot z chińskim przywódcą.
Komentatorzy zauważają, że jest to pierwsza wizyta Xi w Stanach Zjednoczonych od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Bidena.
Świat spodziewa się długiej rozmowy
W środę Biden i Xi mają odbyć - jak się oczekuje - długą rozmowę, której głównym tematem ma być zapobieżenie dalszemu zaostrzaniu się rywalizacji między obu supermocarstwami i utrzymaniu jej pod kontrolą.
Jak powiedział rzecznik Białego Domu John Kirby Xi i Biden "znają się bardzo dobrze i od dawna, potrafią rozmawiać ze sobą szczerze i bezpośrednio". Kirby dodał, że Biden zamierza podkreślić, iż Waszyngton przywiązuje "najwyższą wagę do stosunków z Chinami i traktuje je w sposób możliwie najbardziej odpowiedzialny".
REKLAMA
Chińskie MSZ ograniczyło się do oświadczenia zapowiadającego "pogłębiony dialog na temat podstawowych kwestii dotyczących światowego pokoju i rozwoju".
Rywalizacja napędzana różnicami
Agencja AFP zauważa, że oba supermocarstwa dzieli nie tylko rywalizacja gospodarcza i technologiczna, ale i zasadnicze rozbieżności polityczne, w tym w takich sprawach jak problem Tajwanu, agresji Rosji przeciwko Ukrainie czy wojny Izraela z palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy.
Obaj przywódcy wezmą też udział w szczycie państw członkowskich Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).
Posłuchaj
W przededniu spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, prezydent USA Joe Biden powiedział, że chce poprawy relacji z Chinami i przywrócenia normalnych kanałów komunikacji. Zaznaczył jednak, że poprawa relacji handlowych nie może odbywać się kosztem dzielenia się przez USA tajemnicami handlowymi - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 1:00
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Czytaj także:
- "Długie ramię" Państwa Środka. Władze chcą kontrolować Chińczyków również za granicą
- Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych
- Katastrofa amerykańskiego samolotu nad Morzem Śródziemnym. Wykonywał lot szkoleniowy
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA