Wizyta Davida Camerona na Ukrainie. Zapowiedział kontynuację brytyjskiego wsparcia
Kijów jest pierwszą stolicą, którą szef brytyjskiego MSZ David Cameron odwiedził po objęciu swego urzędu. Spotkał się tam z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Nad Dnieprem zapewniał o wielowymiarowym wsparciu Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.
2023-11-16, 11:43
David Cameron podkreślił, że chciał udać się z pierwszą wizytę właśnie na Ukrainę. Jak mówił, zachwyca się siłą i zdecydowaniem ukraińskiego narodu. Dodał, że wizyta to potwierdzenie kontynuacji brytyjskiego wsparcia Ukrainy - moralnego, dyplomatycznego; wsparcia ekonomicznego, ale przede wszystkim wojskowego. Nie tylko w tym roku, ale też w następnym i tak długo, jak będzie to potrzebne.
Posłuchaj
David Cameron zaznaczył, że zadaniem wizyty w Kijowie jest też utrzymanie zainteresowania i uwagi dla Ukrainy ze strony sojuszników i przyjaciół. Na ten problem wskazał też Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent zaznaczył, że rozumie, iż pomoc świata może być obecnie rozdzielona z powodu kryzysu na Bliskim Wschodzie. Jak dodał, niestety może to nie być ostatni tego typu kryzys nie tylko na świecie, ale też w Europie.
- To jest bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy świat poświęca uwagę nie tylko sytuacji na polu walki na Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni za twarde poparcie dla Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie ukraińskich obywateli w Wielkiej Brytanii. I cieszymy się, że przyjechał pan na Ukrainę - powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro.
REKLAMA
- Trudna sytuacja na ukraińskim froncie. Stoltenberg: zwiększenie wsparcia dla Kijowa jeszcze ważniejsze
- Niemcy szkolą ukraińskie wojsko. Teraz skupiają się na operacjach ofensywnych
Priorytety współpracy
Biuro ukraińskiego prezydenta przekazało, że rozmowa dotyczyła także między innymi współpracy w dziedzinie obrony. Ukraiński prezydent mówił też, że przed początkiem zimy priorytetem jest wzmocnienie systemu obrony przeciwlotniczej, by chronić ukraińską infrastrukturę krytyczną przed rosyjskimi ostrzałami. Omówiono też sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i funkcjonowanie alternatywnego tzw. korytarza zbożowego, a także proces ukraińskiej integracji euroatlantyckiej.
IAR/Paweł Buszko/PAP/st
REKLAMA