"Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980". Trzydniowa konferencja w Rzymie

W Instytucie Polskim w Rzymie rozpoczęła się trzydniowa konferencja poświęcona polsko-włoskim kontaktom artystycznym w latach 1944 - 1980. Udział w niej bierze ponad 40 prelegentów z obu krajów, głównie naukowców i przedstawicieli instytucji kulturalnych.

2023-11-27, 16:28

"Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980". Trzydniowa konferencja w Rzymie
Rzym: konferencja "Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980". Foto: Facebook/Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej - IKSI

Konferencję otworzył profesor Jerzy Malinowski, prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

- W specyficznej sytuacji powojennej Polski powiązanej z blokiem wschodnim sztuka była łącznikiem z kulturą Zachodu. Z drugiej strony Polska poprzez sztukę oddziaływała na sąsiadujące kraje bloku wschodniego - tłumaczył.

Wystawa prac Jerzego Nowosielskiego

Docent Aleksandra Piekarniak z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła o polsko-włoskich kontaktach artystycznych. - Polacy w szczególny sposób byli związani z Włochami i kulturą włoską, jako że szukali w niej korzeni, korzeni cywilizacji i kultury zachodniej - zauważyła.

Pierwszy dzień obrad w Instytucie Polskim połączono z otwarciem wystawy prac Jerzego Nowosielskiego. Drugi dzień rozpocznie sesja na rzymskim uniwersytecie "La Sapienza", który współorganizuje imprezę.

REKLAMA

IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej