Katastrofa w Himalajach. Po dwóch tygodniach ratownicy wydobyli wszystkich uwięzionych w tunelu robotników

Grupa wszystkich 41 robotników, uwięzionych od ponad dwóch tygodni w zawalonym tunelu w Himalajach, została wydobyta na powierzchnię ziemi. Przysypane osoby były ewakuowane przez rurę, doprowadzoną do miejsca, gdzie robotnicy zostali uwięzieni.

2023-11-28, 16:41

Katastrofa w Himalajach. Po dwóch tygodniach ratownicy wydobyli wszystkich uwięzionych w tunelu robotników
Do uwolnienia uwięzionych od ponad dwóch tygodni w tunelu 41 robotników zostało 6-7 metrów. Foto: PAP/EPA/UTTARAKAHAND INFORMATION

Z wcześniejszych informacji wynika, że żadna z osób, przysypanych w 4,5 kilometrowym tunelu pod ziemią, nie odniosła obrażeń. Żeby dotrzeć do robotników, ratownicy musieli przewiercić skały, gruz, beton oraz elementy maszyny, które zostały zgniecione w momencie zawalenia się tunelu.

Do wydobycia uwięzionych pod ziemią na powierzchnię wykorzystywane są nosze na kółkach ze specjalnie zamontowaną rurą o średnicy 90 centymetrów.

Katastrofa w Indiach

Budowa tunelu jest elementem sztandarowego projektu premiera Narendry Modiego, zakładającego połączenie głównych miejsc pielgrzymek religijnych w stanie Uttarakhand liczącą blisko 900 kilometrów siecią dróg i tuneli.

Projekt spotkał się z protestami ze strony ekologów i mieszkańców, którzy ostrzegali, że inwazyjne prace w niestabilnym rejonie Himalajów są szkodliwe dla środowiska i mogą prowadzić do osunięć ziemi. Koszt projektu szacowany jest na ponad 1,5 mld dolarów.

Do katastrofy doszło 12 listopada. Nisko opłacani robotnicy budowali tunel, mający łączyć główne miejsca pielgrzymek religijnych w indyjskim stanie Uttarakhand. Nie podano przyczyny zawalenia się tunelu.

W rejonie, w którym doszło do katastrofy, często występują osuwiska, trzęsienia ziemi i powodzie.

IAR,PAP,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej