Dzieci pozostawione podczas ewakuacji. Wstrząsające nagranie ze szpitala w Gazie

2023-12-03, 22:50

Dzieci pozostawione podczas ewakuacji. Wstrząsające nagranie ze szpitala w Gazie
Rzecznik zarządzanego przez Hamas ministerstwa zdrowia Gazy Aszraf al-Kudra powiedział, że zespoły medyczne nie mogły na rękach ewakuować pięciorga dzieci. Foto: EPA/ATEF SAFADI

Film nakręcony podczas zawieszenia broni przez emiracką telewizję Al Mashhad w opuszczonym szpitalu al-Nasr w Gazie "wydaje się pokazywać rozkładające się ciała pięciorga dzieci pozostawionych podczas ewakuacji" - podał w niedzielę portal NBC.

Oddział intensywnej terapii pediatrycznej w szpitalu dziecięcym al-Nasr został ewakuowany około 10 listopada w związku walkami i wydanym przez armię izraelską wezwaniem do ewakuacji na południe Strefy Gazy.

Zwłoki dzieci znajdowały się w pobliżu cewników i respiratorów, a jeden z martwych pacjentów był podłączony do aparatury mierzącej poziom tlenu we krwi – podało NBC.

Ewakuacja pod ostrzałem

Dziennikarze skontaktowali się z dyrektorem szpitala. Dr Mustafa al-Kahlot powiedział, że personel doszedł do wniosku, że nie mogą bezpiecznie ewakuować pięciorga dzieci, z których część było wcześniakami.

- Nasza ewakuacja ze szpitala al-Nasr była bardzo trudna i pod ostrzałem – powiedział dziennikarzom NBC. - Dzieci nie mogły być noszone na rękach ani ewakuowane bez sprzętu tlenowego - wyjaśniał.

Hamas obwinia Izrael

Rzecznik zarządzanego przez Hamas ministerstwa zdrowia Gazy Aszraf al-Kudra powiedział, że zespoły medyczne nie mogły na rękach ewakuować pięciorga dzieci, ponieważ muszą obowiązywać "standardy zdrowotne dotyczące ich transportu".

Jego zdaniem winę za śmierć dzieci ponosi armia izraelska.

Izrael: nasza armia pomagała

W odpowiedzi na te twierdzenia Siły Obronne Izraela stwierdziły, że "nie działały w szpitalu al-Nasr" i że postawione zarzuty "są nie tylko fałszywe, ale także w sposób przewrotny wykorzystują śmierć niewinnych ludzi, której używa się jako narzędzia do szerzenia niebezpiecznej dezinformacji".

"Jest to tym bardziej oczywiste, gdy weźmie się pod uwagę, że izraelska armia pomagała w przenoszeniu noworodków z oddziału pediatrycznego szpitala Shifa w bezpieczne miejsce, a także zapewniała do ich transportu izraelskie inkubatory" – dodano w oświadczeniu.

Niewypowiedziana tragedia

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył, że nie brał udziału w żadnych operacjach ewakuacyjnych pomimo otrzymania "kilku próśb" o pomoc ze szpitali w północnej Gazie.

"Krążące nagrania zmarłych noworodków stanowią (element) niewypowiedzianej tragedii, niedopuszczalnej rzeczywistości tego, jak cywile – w tym niemowlęta i dzieci – płacą cenę za konflikt" – stwierdził MKCK w oświadczeniu.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej