Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Szwajcarię. Dwukrotnie zabierze głos na forum wysokiego szczebla ONZ

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką będzie juro przebywał w Szwajcarii. W stolicy tego państwa weźmie udział w spotkaniu związanym z 75. rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Pobyt w Genewie prezydent wykorzysta też do kilku spotkań bilateralnych.

2023-12-11, 14:58

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Szwajcarię. Dwukrotnie zabierze głos na forum wysokiego szczebla ONZ
Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Szwajcarii . Foto: PAP / Albert Zawada

Szef prezydenckiego Biura ds. Polityki Międzynarodowej minister Mieszko Pawlak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że prezydent Andrzej Duda w Genewie na forum wysokiego szczebla ONZ zabierze głos dwa razy - w trakcie otwarcia oraz w sesji poświęconej prawom człowieka oraz współczesnych zagrożeń w tej dziedzinie.

- Ogólnym przesłaniem prezydenta na ten szczyt będzie wskazanie najważniejszych wyzwań związanych z sytuacją międzynarodową - powiedział minister Mieszko Pawlak. Prezydent Polski położy nacisk w tym kontekście na agresywną politykę Rosji i wojnę na Ukrainie oraz związane z tymi wydarzeniami kryzysy: żywieniowy, energetyczny oraz humanitarny.

Spotkania bilateralne

Prezydent ma zwrócić uwagę w obu przemówieniach także na kwestię łamania praw człowieka w Rosji i na Białorusi oraz na wysiłek polskiego społeczeństwa, jaki obserwowaliśmy po wybuchu wojny na Ukrainie, i pomoc dla milionów uchodźców zza naszej wschodniej granicy.

Posłuchaj

Mieszko Pawlak o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Szwajcarii (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Na marginesie szczytu w Genewie prezydent Andrzej Duda odbędzie kilka bilateralnych spotkań, m.in. z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców oraz z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka. Zaplanowano też rozmowę z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W trakcie tego spotkania, jak powiedział minister Mieszko Pawlak, prezydent ma poruszyć kwestię naszych starań o organizację igrzysk w 2036 roku oraz negatywne stanowisko Polski, jeśli chodzi o zapraszanie na międzynarodowe imprezy sportowe zawodników z Rosji i Białorusi.

REKLAMA

ONZ już w 1945 roku zgodziło się, aby prawa człowieka były lepiej chronione oraz opisane. W ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych rok później powstała Komisja Praw Człowieka, której zadaniem było przygotowanie dokumentu, który będzie poświęcony prawom człowieka. Deklaracja została uchwalona 10 grudnia 1948 roku. Przyjęto ją bez głosu sprzeciwu, wstrzymało się od głosu osiem państw, w tym Polska, ZSRR oraz RPA.

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej