Spotkanie ministrów środowiska w Brukseli. Polska stanowczo przeciwko zmianom traktatowym w UE
Polska jest stanowczo przeciwna zmianom traktatowym w Unii Europejskiej. Na spotkaniu ministrów środowiska unijnych krajów w Brukseli zdecydowano o przekazaniu proponowanych przez Europarlament zmian Radzie Europejskiej. Polska dołączyła oświadczenie, w którym się im sprzeciwiła - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2023-12-18, 13:56
Europosłowie 22 listopada niewielką większością głosów opowiedzieli się między innymi za zniesieniem prawa weta i za wzmocnieniem roli unijnych instytucji.
"W obliczu trudno przewidywalnej dynamiki politycznej w państwach członkowskich, wikłanie Unii Europejskiej w żmudny proces reformy traktatów może doprowadzić do poważnego kryzysu wewnątrz Unii" - oświadczyła Polska.
Zmiany nieadekwatne i nie odpowiadające realnym potrzebom Unii
Podkreśliła, że mogłoby to także opóźnić akcesję do Unii nowych państw, co do których padły zobowiązania na ostatnim szczycie. Władze w Warszawie za nieadekwatne i nie odpowiadające realnym potrzebom Unii uznały propozycje zmian przyjęte przez Parlament Europejski.
REKLAMA
"Ich radykalny charakter nie tylko nie służy usprawnieniu i wzmocnieniu Unii, ale może być wykorzystywany w ramach anty-unijnej i antyzachodniej narracji w państwach członkowskich i kandydujących, które są szczególnie narażone na działania dezinformacyjne ze strony państw trzecich" - brzmi stanowisko Polski.
W oświadczeniu rząd w Warszawie podkreślił też, że rolą Rady Europejskiej powinno być rozwianie tych obaw, a także odpowiedzialne działania w obliczu obecnych wyzwań, w tym zwłaszcza trwającej agresji Rosji na Ukrainę.
Posłuchaj. Jacek Saryusz - Wolski, europoseł PiS.
Czytaj też:
- 12. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Jest zgoda Austrii
- Jest zgoda na 12. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Przedstawiamy szczegóły
IAR/Beata Płomecka/mn
REKLAMA
REKLAMA