Kobieta stanie na czele NATO? W tym roku sojusznicy mają wybrać nowego sekretarza
W tym roku sojusznicy mają wybrać nowego sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg stoi na czele Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2014 roku, jego kadencja była przedłużana cztery razy i ma pozostać na tym stanowisku do 1 października.
2024-01-02, 11:45
Giełda z nazwiskami jego następców już ruszyła. Jens Stoltenberg chciał wcześniej zakończyć swoją misję, ale sojusznicy poprosili go, by pozostał. Argumentowano, że nie zmienia się kapitana statku w czasie sztormu, czyli w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę, i że musi być zapewniona ciągłość polityczna dowodzenia. Teraz jednak oczekuje się, że na 75-lecie Sojuszu będzie nowy sekretarz generalny.
Kobieta na czele Sojuszu?
Zainteresowana tym stanowiskiem jest premier Estonii Kaja Kallas, co potwierdziła podczas jednej z konferencji pod koniec ubiegłego roku. Szefowa estońskiego rządu należy do "jastrzębi" w polityce wobec Rosji, co może być przeszkodą w uzyskaniu jednomyślnego poparcia. Wśród możliwych następców wymieniana jest premier Danii, także premier Litwy czy przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz odchodzący premier Holandii, Mark Rutte.
Posłuchaj
W Brukseli można usłyszeć, że na czele Sojuszu powinna stanąć kobieta, najlepiej z kraju, który przeznacza co najmniej 2 procent PKB na obronność i że czas już na szefa NATO ze wschodniej flanki.
REKLAMA
- Rosja kontra NATO. Gen. Pacek: logika wskazuje, że Polska będzie pierwszym celem
- Minister obrony Estonii: NATO jako sojusz ma więcej środków i potencjału, o czym Kreml wie
- Akcesja Szwecji do NATO. Turecki parlament nie przyspieszy głosowania. "Nie jest to dla nas sprawa pilna"
IAR,pkur
REKLAMA