Protesty rolników w Niemczech. Lokalne media: trudny test dla naszej demokracji
W Niemczech trwa ogólnokrajowy strajk rolników. O ile wczoraj kierowcy musieli się liczyć z poważnymi zakłóceniami w ruchu drogowym, o tyle dziś sytuacja na autostradach wygląda znacznie lepiej. Media oceniają, że ten największy protest ostatnich lat jest trudnym sprawdzianem dla niemieckiej demokracji.
2024-01-09, 10:30
Niemieccy prawnicy wskazują, że gwarantowane przez konstytucję prawo do organizowania zgromadzeń nie jest nieograniczone. "Po czwartkowym incydencie, wymierzonym w wicekanclerza Roberta Habecka, zachodzą obawy przed radykalizacją protestów" - pisze gazeta "Berliner Zeitung".
Dziennik "Handelsblatt" ocenił, że bunt rolników jest jednym z "najtrudniejszych testów dla pozjednoczeniowego społeczeństwa". "Protesty to sól demokracji, zwłaszcza gdy przekuwają się na obywatelskie współdziałania. Gorzej, gdy stają się paliwem dla ekstremistów" - napisano w artykule.
- Niektóre opozycyjne ugrupowania niszczą lub nadużywają demonstracje rolników, chcąc wykorzystywać kryzys rządu. Tego rodzaju działania powinny podlegać karze - mówi Polskiemu Radiu drezdeński politolog Werner Patzelt, dodając, że jesienią odbędą się wybory w trzech wschodnioniemieckich landach, gdzie partia AfD może liczyć na absolutną większość.
Postulat rolników
Niemieccy rolnicy protestują przeciwko likwidacji ulg podatkowych na maszyny rolnicze i likwidacji dopłat do oleju napędowego. Część tych decyzji została rozciągnięta w czasie.
REKLAMA
Niektórzy wpływowi politycy SPD, wśród nich premier Dolnej Saksonii Stephan Weil, zaapelowali do kanclerza Olafa Scholza o całkowite wycofanie planowanych cięć w rolnictwie.
Posłuchaj
- Strajk niemieckich kolejarzy. PKP uruchomi komunikację zastępczą do Berlina
- Protesty rolników w Niemczech. Niewykluczone kolejne utrudnienia na przejściach granicznych z Polską
- Rolnicy z Niemiec mają problem. O ziemię rolną muszą konkurować z inwestorami z branży OZE
IAR/łl
REKLAMA