Ataki na rebeliantów Huti. Rzecznik Pentagonu: przyniosły dobre efekty
Rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder powiedział w rozmowie z amerykańskimi mediami, że ataki na cele Huti przyniosły dobre efekty.
2024-01-12, 16:24
Było to uderzenie odwetowe - Huti w ostatnich miesiącach atakowali statki płynące przez Morze Czerwone. Chcieli w ten sposób utrudnić dostarczanie zaopatrzenia dla Izraela, reagując na jego działania w Strefie Gazy.
- Przeprowadziliśmy tę międzynarodową operację, by wysłać jasny sygnał do Huti, że nie będziemy tolerowali tego typu ataków, które oni przeprowadzali - a od 19 listopada było ich już 27 - argumentował Patrick Ryder.
"Upewnimy się, że do Huti dotrze jasny i wyraźny przekaz"
Jak podkreślił, ataki USA i sojuszników były precyzyjnie i wymierzone w obiekty, gdzie były radary, pociski bądź drony.
REKLAMA
Posłuchaj
- To one umożliwiały Huti przeprowadzanie tych ataków - stwierdził Patrick Ryder. Jak dodał, Stany Zjednoczony zachowują sobie prawo do ochrony międzynarodowego handlu. Przez Morze Czerwone przepływa bowiem 15 procent całego światowego transportu morskiego.
- Upewnimy się, że do Huti dotrze jasny i wyraźny przekaz: iż społeczność międzynarodowa nie zaakceptuje, by nadal prowadzone były te zuchwałe, niebezpieczne i nielegalne ataki na komercyjne statki i marynarzy, którzy przepływają tym ważnym szlakiem morskim - powiedział.
W wielu miejscach w Jemenie doszło do protestów po amerykańsko-brytyjskich atakach. Członkowie grup bojowych zapowiedzi odwet, zaznaczając, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie są bezpieczni.
Czytaj także:
- UE planuje wysłanie okrętów wojennych na Morze Czerwone. Polskie Radio dotarło do dokumentów
- Rosną napięcia w regionie Rogu Afryki. Somalia przeciwko dostępowi Etiopii do Morza Czerwonego
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA