Trzeci dzień forum w Davos. Prezydent spotka się z przywódcami państw Trójmorza

2024-01-17, 05:32

Trzeci dzień forum w Davos. Prezydent spotka się z przywódcami państw Trójmorza
Prezydent Andrzej Duda w Davos rozmawia m.in. o inicjatywie Trójmorza. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W trzecim dniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przewidziano m.in. wystąpienia prezydentów Francji i Argentyny - Emmanuela Macrona i Javiera Milei. Głos zabierze także szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który będzie odpowiadał na pytania organizatorów Forum i publiczności.

Szereg spotkań odbędą też obecni w Davos prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Radosław Sikorski. Wczoraj obaj politycy spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, by rozmawiać między innymi o wsparciu Ukrainy i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Kilkudziesięciominutową rozmowę "w cztery oczy" z ukraińskim przywódcą odbył prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda w Davos m.in. o Trójmorzu

O godz. 9.00 polski prezydent w obecności między innymi prezydent Węgier, szefa ukraińskiej dyplomacji i liderki demokratycznej Białorusi weźmie udział w dyskusji pt. "W obronie zjednoczonego frontu Europy".

Andrzej Duda będzie też kontynuował rozmowy z przedstawicielami świata biznesu i zagranicznych instytucji finansowych. W planie jest między innymi rozmowa z wiceprezesem VISA oraz udział w nieformalnym spotkaniu przywódców światowej gospodarki.

Po południu w Hubie Trójmorza w Davos o tej inicjatywie, łączącej kraje naszego regionu, prezydent Duda będzie rozmawiał z prezydentami Litwy, Łotwy - Gitanasem Nausedą i Edgarsem Rinkeviczsem - oraz premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Następnie przewidziano osobne spotkanie polityków. Wieczorem Andrzej Duda będzie też rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Rozmowa Duda-Jourova

O rozmowę z prezydentem poprosiła natomiast wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Andrzej Duda nie wykluczył, że poruszy sprawy kryzysu prawnego w Polsce. - Całkowicie z naruszeniem prawa, konstytucji jest próba przejęcia jednej z najważniejszych instytucji państwowych, jaką jest prokuratura. Jeżeli jestem o to pytany, a pytają mnie o te kwestie, ja te na te pytania odpowiadam - zaznaczył prezydent w kontekście kryzysu prawnego jaki narasta w Polsce.

Z kolei rozmówcami szefa MSZ Radosława Sikorskiego będą między innymi prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric-Egger, ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Czech oraz była wicepremier Izraela Cippi Liwni.

Davos - tegoroczne forum w cieniu dwóch wojen

We wtorek, podczas wystąpienia z głównej sceny w Davos, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował do Zachodu o wzmocnienie sankcji przeciw Rosji i nieuleganie argumentowi o nieeskalacji w relacjach z Moskwą.

Polski prezydent podkreślał we wtorek, po rozmowie w cztery oczy z przywódcą Ukrainy, że powinniśmy stale mówić o przyszłym członkostwie Ukrainy w NATO. - Ukraina powinna otrzymać zaproszenie do NATO, które rozpoczęłoby proces omawiania tej kwestii w poszczególnych parlamentach narodowych państw członkowskich Sojuszu. Ten proces mógłby postępować, to niezwykle ważne dla morale obrońców Ukrainy - oświadczył prezydent.

Tymczasem w środę w Davos o globalnych wyzwaniach będą mówić dziś prezydenci Francji i Argentyny a także szef amerykańskiej dyplomacji. Uwagę Amerykanów ogniskują także konflikty na Bliskim Wschodzie. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zaznaczył, że administracja pracuje ze swoimi partnerami, aby zapobiec przekształceniu się wojny Izraela z Hamasem w większą wojnę. Mówiąc o konflikcie z rebeliantami Huti w Jemenie, Jake Sullivan wyraził opinię, że przebieg operacji będzie zależał od Teheranu i innych stolic Bliskiego Wschodu.

Czytaj również:

Posłuchaj

Spotkania z przywódcami Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ i wiceszefową Komisji Europejskiej - to główne punkty drugiego dnia pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w szwajcarskim Davos. O szczegółach Karol Darmoros (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej