Nie będzie kontroli zbrojeń. Rosja odrzuciła amerykańską propozycję
Rosja oficjalnie odrzuciła w czwartek propozycję rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie kontroli zbrojeń - poinformowała agencja Reuters. Zdaniem Moskwy, do takich negocjacji nie może dojść ze względu na wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.
2024-01-18, 21:15
Jak pisze Reuters, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że USA zaproponowały Moskwie oddzielenie kwestii Ukrainy od rozmów w sprawie kontroli zbrojeń obu mocarstw, ale jego zdaniem taka koncepcja jest nie do przyjęcia ze względu na poparcie Zachodu dla Ukrainy.
Ławrow oskarżył też Zachód o prowadzenie "wojny hybrydowej" przeciwko Rosji, ale nie wykluczył możliwości przyszłych rozmów w tej kwestii. - Nie widzimy najmniejszego zainteresowania ze strony Stanów Zjednoczonych ani NATO rozwiązaniem konfliktu ukraińskiego i wysłuchaniem obaw Rosji - powiedział Ławrow na konferencji prasowej.
- Nie odrzucamy tego pomysłu na przyszłość, ale uzależniamy tę możliwość od porzucenia przez Zachód polityki podważania i braku poszanowania interesów Rosji - zaznaczył.
Nowy START
Dyrektor ds. kontroli zbrojeń w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Pranay Vaddi stwierdził, że Rosja może zmienić zdanie w tej sprawie w miarę zbliżania się terminu wygaśnięcia traktatu Nowy START, co będzie miało miejsce w lutym 2026 r. Dodał jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.
REKLAMA
- Musimy wierzyć Rosji na słowo - powiedział Vaddi. - Rodzi to pewne wątpliwości co do chęci Rosji do podjęcia rozmów na temat kontynuacji Nowego START-u. Myślę, że w pewnym momencie będą chcieli wrócić do stołu, najpewniej przed wygaśnięciem umowy, ale Rosja może być nieprzewidywalna - dodał.
Traktat o redukcji strategicznych zbrojeń
W lutym zeszłego roku Władimir Putin ogłosił, że zawiesza udział swojego kraju w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START. Wcześniej Departament Stanu USA oznajmił, że Moskwa narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.
Nowy START to podpisany w 2010 r. rosyjsko-amerykański traktat o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych, który ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym z tych dwóch krajów. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie Rosja i USA upoważniły się wzajemnie do przeprowadzenia inspekcji, by kontrolować ograniczenia.
- Rośnie zagrożenie wojny na granicy Izraela z Libanem. IDF zwiększają gotowość do walki
- Prezydent Argentyny w Davos: socjalistyczna agenda przyniesie światu tylko nieszczęście
PAP,pkur
REKLAMA