Kongres USA nie może porozumieć się ws. ochrony granicy z Meksykiem. Impas spowoduje także blokadę pomocy Ukrainie
Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów oświadczył, że Kongres nie jest gotowy na zatwierdzenie środków na pomoc wojskową dla Ukrainy. W liście do kongresmenów Mike Johnson stwierdził, że przyczyną jest brak porozumienia w kwestii wzmocnienia ochrony amerykańsko-meksykańskiej granicy. Prezydent Joe Biden zaapelował o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.
2024-01-27, 04:19
Odnowienie pomocy militarnej dla Ukrainy znajduje się w negocjowanym w Senacie pakiecie szerszych reform, w tym tych związanych z kwestiami imigracyjnymi. Chodzi o wzmocnienie ochrony granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, która stanowi główną drogę przedostawania się do USA nielegalnych imigrantów.
Kwestia kryzysu granicznego została połączona ze sprawą wsparcia dla Ukrainy z inicjatywy Republikanów, którzy domagają się od Białego Domu ustępstw w kwestiach imigracyjnych.
Ponadpartyjne porozumienie
W odpowiedzi na oświadczenie Mike’a Johnsona, prezydent Joe Biden zaapelował o podpisanie ponadpartyjnej umowy w tej sprawie. - Jeśli poważnie podchodzicie do kryzysu granicznego, uchwalcie ponadpartyjną ustawę, a ja ją podpiszę - powiedział prezydent USA. Podkreślił, że takie porozumienie dałoby mu nadzwyczajne uprawnienia, pozwalające zamknąć granicę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Negocjacjom między Demokratami a Republikanami w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy i reform granicznych towarzyszą naciski ze strony byłego prezydenta Donalda Trumpa, który w centrum swojego programu na przyszłoroczne wybory stawia obawy przed nielegalną emigracją i kilka dni temu podważył sens proponowanych reform, dotyczących granic. Kwestionuje również amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.
REKLAMA
- Dr Agnieszka Bryc: Rosja jest jeszcze większym zagrożeniem, niż była przed lutym 2022 roku
- Ekspert: Ukraina będzie częściej uderzać w cele w głębi Rosji. "Rakiety Taurus pomogłyby odbić Krym"
dz/IAR
REKLAMA