"Unia uratowała twarz". Media komentują szczyt w Brukseli

Unia Europejska "uratowała twarz", choć była blisko jej utraty i wzmocni Ukrainę kwotą 50 miliardów euro. Premier Węgier Viktor Orban uległ w tej sprawie naciskom przywódców UE - tak włoska prasa w piątek podsumowuje unijny szczyt w Brukseli. Z kolei hiszpańskie media podkreślają znaczenie jedności państw Wspólnoty wobec konieczności dalszej pomocy dla Kijowa, walczącego z rosyjską agresją.

2024-02-02, 07:11

"Unia uratowała twarz". Media komentują szczyt w Brukseli
Premier Danii Mette Frederiksen, premier Węgier Viktor Orban i premier Słowacji Robert Fico na rozpoczęciu specjalnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na szczycie wszystkich 27 przywódców państw, UE zgodziła się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w ramach budżetu Unii. Decyzję komentują dzienniki różnych państw Wspólnoty.

Jak czytamy w hiszpańskich mediach, "pierwszy dzień lutego przyniósł dobre wieści dla Ukrainy". To zatwierdzony w Brukseli pakiet pomocy wojskowej oraz zniszczenie rosyjskiego kutra rakietowego Iwanowiec.

Komentarze z Madrytu

Dziennik "El Pais" twierdzi, że pomimo oporów ze strony Węgier państwom UE udało się utrzymać jednomyślność w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Zatwierdzoną w czwartek w Brukseli pomoc dla Kijowa na poziomie 50 mld euro stołeczna gazeta nazywa "finansowym kołem ratunkowym" dla Ukrainy.

Inny madrycki dziennik, "El Mundo", podkreśla z kolei, że pierwszy dzień lutego przyniósł dwie bardzo dobre wiadomości dla walczącej z wrogiem Ukrainy: zatopienie na Morzu Czarnym rosyjskiego kutra rakietowego Iwanowiec, a także przyjęcie unijnego pakietu pomocowego dla Kijowa. Hiszpańska gazeta zauważa, że ukraińska armia, która coraz lepiej radzi sobie na Morzu Czarnym w walce z Rosjanami, uzyskała w czwartek w stolicy Unii Europejskiej niezwykle ważną oręż w walce z najeźdźcą.

REKLAMA

"Wczorajsze odblokowanie w Brukseli 50 mld euro pomocy dla Ukrainy, to najlepsza z możliwych wiadomości" - ocenił dziennik "El Mundo". Gazeta twierdzi, że planowana kolejna mobilizacja na Ukrainie wraz z zatwierdzoną pomocą przez władze UE napawa większym optymizmem przed nadejściem wiosny. Zastanawia się, czy ukraińska armia będzie w stanie przed drugą połową roku podjąć nową ofensywę.

Rozmaite nastroje - frustracja, niezadowolenie i nerwowość

Większość hiszpańskich mediów odnotowuje, że państwom UE udało się skutecznie wywrzeć presję na premierze Węgier Viktorze Orbanie i wypracować konsensus w kwestii wsparcia dla Kijowa. Zauważają towarzyszące temu rozmaite nastroje wśród polityków państw członkowskich Unii Europejskiej.

"Politykom UE na tym nadzwyczajnym szczycie udzielała się frustracja, niezadowolenie i nerwowość (w kwestii – red.), która dla Kijowa jest sprawą życia i śmierci" - podsumował madrycki dziennik "Publico".

Komentarze z Rzymu

Dziennik "La Repubblica" relacjonuje, że liderzy Unii sprawili, iż Orban "ugiął się" w sprawie pomocy dla Ukrainy. Odnotowuje też informacje z kancelarii premier Włoch Giorgii Meloni, wskazujące, że odegrała ona "pierwszoplanową rolę" w negocjacjach z węgierskim premierem.

REKLAMA

"Uzyskał on to, że można dyskutować o budżecie co roku. Rzeczywiście jednak zobowiązanie w sprawie Ukrainy stało się faktem i nie będzie można go zmienić. Formuła ta zaś potrzebna jest tylko węgierskiemu przywódcy do tego, by wyjaśnił w kraju, dlaczego uległ po miesiącach stawiania barykady" - stwierdza rzymska gazeta.

Ponadto pisze o "zmianie kursu" Orbana, który obwieścił w Brukseli, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego jego ugrupowanie Fidesz wejdzie do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Należy do niej partia Bracia Włosi premier Meloni oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Decydująca rola Meloni

"La Stampa" zaznacza, że decydującą presję na szefa węgierskiego rządu w sprawie pieniędzy dla Ukrainy wywarli premier Meloni i prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Corriere della Sera" podsumowując szczyt ocenia, że europejscy przywódcy "rozbroili węgierskiego premiera". Następnie dodaje: "Także tym razem Unia Europejska uratowała swoją twarz, ale była o krok od jej utraty. Zgodnie ze scenariuszem, który już się powtarza, w ostatnim momencie zdołała zneutralizować weto Viktora Orbana".

REKLAMA

Zatrzymanie pomocy dla Ukrainy prezentem dla Putina

Brak porozumienia w sprawie pomocy dla Ukrainy, jak zaznacza mediolańska gazeta, byłby prezentem dla prezydenta Rosji Władimira Putina. Jako "architektów" rozwiązania problemu wymienia w relacji z Brukseli Emmanuela Macrona i szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, mających w negocjacjach pomoc ze strony premier Meloni, której – jak podkreśla - "pierwszoplanowa rola została uznana przez liczne źródła europejskie".

"Corriere" cytuje także słowa premiera Donalda Tuska, który przed szczytem powiedział: "Stanowisko Viktora Orbana jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Musimy rozważyć wszystkie kroki i konsekwencje możliwe w przyszłości".

Czytaj także:

pg,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej