Syria rok po trzęsieniu ziemi. Ks. prof. Waldemar Cisło: pomoc wciąż potrzebna
- Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji pomoc jest tam wciąż potrzebna - mówi dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło. W rocznicę trzęsienia ziemi, które dotknęło Syrię, organizacja przypomina o cierpiących mieszkańcach kraju.
2024-02-06, 18:26
Ks. Waldemar Cisło dodaje, że trzęsienie ziemi pochłonęło wówczas dziesiątki tysięcy ofiar, a wieloletnia wojna obnażyła słabość zrujnowanego państwa.
- To, co było bardzo smutne, to że oczy i pomoc świata zwróciły się do Turcji. Syria, która wtedy była od dwunastu lat pogrążona wojną, jak gdyby dostała kolejny "nóż w plecy" - przypomniał duchowny. Dodał, że "ci ludzie biedni, głodni, bez dostępu do leków, do potrzebnych środków, nagle w środku nocy znaleźli się na środku ulicy, bo ich domy zaczęły się trząść i walić".
Posłuchaj
Dramat Syryjczyków
- Syryjczycy dłońmi wydrapywali spod gruzów ludzi - przypomniał ks. prof. Cisło. Tam nie funkcjonuje straż pożarna ani pogotowie. - Jak opowiadali mieszkańcy podczas naszej kwietniowej wizyty, swoimi gołymi dłońmi wydrapywali ludzi, których jęki słyszeli pod gruzami. Organizacji PKWP udało się dzięki życzliwości Polaków dostarczyć kilkadziesiąt tysięcy sztuk odzieży, bo o to prosili siostry i księża, którzy tam byli z tymi ludźmi, udało się dostarczyć środki chemiczne, które zapobiegały pojawiającym się epidemiom, oraz żywność, bo to było najbardziej potrzebne - przypomniał kapłan.
Posłuchaj
Nie znudźmy się pomocą
- Tak jak wtedy, dziś pomoc mieszkańcom Syrii jest bardzo potrzebna - podkreślił. - Kiedy byliśmy w Wielki Czwartek z ostatnią transzą pomocy, Syryjczycy bardzo dziękowali Polakom, mówili, że kiedy widzą ciężarówki z biało-czerwoną flagą, to zawsze wiedzą, że przywożą to, co jest najbardziej potrzebne - tłumaczył dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
REKLAMA
Posłuchaj
Ksiądz Waldemar Cisło przypomniał, że w marcu minie 13 lat, od kiedy Syria pogrążona jest w wojnie. - Nie znudźmy się pomocą. Ci ludzie nie są winni temu, że wojna trwa tak długo. Niestety, konflikty w Gazie i na Ukrainie sprawiają, że media zapominają o tym, co dzieje się w Syrii. 13 lat wojny to 13 lat niewinnego cierpienia - zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Przekazać wsparcie Syryjczykom można poprzez stronę: pkwp.org/wspomoz-nas?campaign=85.
- Pomoc Kościołowi w Potrzebie: większość z miliardów prześladowanych za wiarę, to chrześcijanie
- Kościół wspomina pierwszych japońskich męczenników. Dzisiaj tysiące osób również traci życie za wiarę w Jezusa
- Amerykański odwet na Bliskim Wschodzie. Władze Iraku podały liczbę ofiar ataku
IAR/kg/wmkor
REKLAMA
REKLAMA