Pakiet pomocy dla Ukrainy odrzucony w Senacie USA. Joe Biden rozjuszony, padły mocne słowa

2024-02-08, 01:45

Pakiet pomocy dla Ukrainy odrzucony w Senacie USA. Joe Biden rozjuszony, padły mocne słowa
Joe Bidena rozjuszyła decyzja Senatu ws. odrzucenia pakietu pomocy dla Ukrainy. Foto: Shutterstock/Drop of Light, PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Republikanie zablokowali w amerykańskim Senacie pakiet wsparcia Ukrainy, Izraela i Tajwanu, obejmujący jednoczesne wzmocnienie ochrony południowej granicy USA. Do odrzucenia kompromisu w tej sprawie wzywał były prezydent Donald Trump. Sprawę skomentował prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który stwierdził, że "nigdy nie myślał, że zobaczy coś takiego". Mocne słowa padły także w kierunku Donalda Trumpa.

Ponadpartyjny pakiet wydatków na wsparcie Ukrainy, Izraela, Tajwanu oraz wzmocnienie ochrony amerykańskich granic poparło 50 senatorów, 49 było przeciw. Kontynuacja prac nad projektem wymagała jednak 60 głosów w stuosobowej izbie.

Republikanie przeciwni pakietowi pomocy dla Ukrainy

Republikanie nie kryli, że wpływ na ich decyzję o odrzuceniu pakietu miał były prezydent Donald Trump, który wzywał do jego odrzucenia. Według Demokratów Trump nie chce rozwiązania kryzysu granicznego, ponieważ chce wykorzystać tę kwestię w kampanii wyborczej.

Po decyzji Senatu przewodniczący tej izby i przywódca demokratycznej większości Chuck Schummer złożył nowy projekt ustawy. Zakłada on wsparcie Ukrainy kwotą 60 miliardów USD, Izraela kwotą 14 miliardów i wzmocnienie bezpieczeństwa Tajwanu, ale nie obejmuje przepisów dotyczących ochrony południowej granicy. W tej chwili nie wiadomo, kiedy odbędzie się głosowanie w sprawie tego pakietu. Nie jest też jasne, czy jeśli zostanie przyjęty przez Senat, to uzyska poparcie w Izbie Reprezentantów.

Joe Biden: Donald Trump groził senatorom

CNN podał informację o reakcji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. - Nigdy nie myślałem, że zobaczę coś takiego, jak widzimy teraz [na Kapitolu] - miał powiedzieć przywódca USA. Zarzucił także swojemu oponentowi Donaldowi Trumpowi zastraszanie republikańskich senatorów. Były prezydent miał do nich dzwonić i im "grozić zemstą", gdyby poparli ustawę.

Projekt powstał ponadpartyjnie - z jednej strony miał on dać potężny zastrzyk wsparcia dla Ukrainy, z drugiej strony - zawierał pomoc dla Izraela, walczącego w Strefie Gazy z Hamasem. Jednocześnie ustawa zawierała kwotę na wsparcie Tajwanu oraz na wzmocnienie południowej granicy USA. Dla Ukrainy pomoc miała być największa. W liczącym ok. 118 mld dolarów pakiecie ponad połowa przewidziana była dla Kijowa.

Posłuchaj

Republikanie zablokowali w amerykańskim Senacie pakiet wsparcia Ukrainy, Izraela i Tajwanu przy jednoczesnym wzmocnieniu ochrony południowej granicy USA. Do odrzucenia kompromisu w tej sprawie wzywał były prezydent Donald Trump. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/Interia.pl/jmo/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej