Ukraińcy znaleźli sposób na drony Shahed? "Stosunek kosztów do efektu jest korzystny"

2024-02-14, 12:02

Ukraińcy znaleźli sposób na drony Shahed? "Stosunek kosztów do efektu jest korzystny"
Ukraińcy znaleźli sposób na drony Shahed? "Stosunek kosztów do efektu jest korzystny". Foto: L3Harris Technologies

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym zestrzelono drona kamikadze Shahed-136. Jak się okazuje, armia ukraińska wykorzystała do tego zadania amerykański system Vampire.

Na nagraniu należącym do ukraińskiej marynarki wojennej widzimy rosyjskiego drona (irańskiej produkcji) przemieszczającego się w okolicy Odessy. Shahed zostaje podświetlony wiązką lasera, następnie w jego kierunku wystrzelono pocisk. Eksplozja sprawia, że dron - poważnie uszkodzony - spada na ziemię.

Jak podaje portal Defence24, dzięki szczegółom można założyć, że drona zestrzelono za pomocą systemu Vampire(ang. Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment), produkowany przez amerykańską firmę L3Harris Technologies.

System identyfikuje i śledzi cele

"Jest to w założeniu proste i modułowe rozwiązanie, które ma umożliwiać niszczenie relatywnie mało wymagających celów w tani sposób" - pisze Maciej Szopa, autor portalu Defence24.

Jednocześnie wskazuje, że system składa się z kilku elementów. "Pierwszym jest niezależne zasilanie eliminujące potrzebę wykorzystywania zasilania z instalacji platformy (zwykle pojazdu), na której Vampire jest posadowiony. Drugim elementem jest niezależna, stabilizowana głowica optoelektroniczna w postaci popularnej WESCAM MX-10 RSTA. Głowica ta integruje laserowy wskaźnik celów, dalmierz laserowy, wysokiej rozdzielczości kamerę światła dziennego i podczerwonego; umożliwia śledzenie celów, ich identyfikację oraz automatyczne przełączanie z obrazu kamery dziennej na podczerwony" - czytamy.

"Stosunek kosztów do efektu jest korzystny"

W ocenie portalu, system VAMPIRE bardzo dobrze nadaje się do zwalczania dronów Shahed-136. Nie tylko pod względem możliwości technicznych, ale także kosztów.

"Wykorzystanie takiego systemu przeciwko dronom Shahed-136 jest uzasadnione. 70 mm rakieta wraz z APKWS II [system naprowadzania precyzyjnego - red.] kosztuje ok. 20 tys. dol., a jak się niedawno okazało - za drony Shahed Rosjanie płacili Irańczykom po 193 tys. dol. za egzemplarz i nawet ich własny przemysł ma je dostarczać za cenę ponad 160 tys. dol. Stosunek koszt - efekt jest wiec korzystny. Szczególnie biorąc pod uwagę jakie szkody może wyrządzić Shahed, który trafi w cel" - szacuje Maciej Szopa.

Czytaj także:

łl/Defence24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej