Radosław Sikorski o prawie weta ws. rozszerzania UE: zostanie utrzymane na zawsze
Mechanizm weta w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej zostanie utrzymany na zawsze - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa polski minister spraw zagranicznych wziął udział w dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej i powiększenia jej o nowe kraje.
2024-02-18, 13:23
W ocenie Radosława Sikorskiego przestrzenią, w której można dyskutować o nowym systemie głosowania, jest choćby kwestia sankcji.
Prawo weta w UE
Jak ocenił, argumentów w tej sprawie na rzecz odejścia od weta dostarcza postawa Węgier.
- Ja osobiście, moja grupa polityczna - Europejska Partia Ludowa - i polska delegacja w Europarlamencie jesteśmy przekonani, że w sprawie sankcji nie powinna być to decyzja autonomiczna. Zatem dyskutujemy o tym, gdzie jednomyślność ma sens, a gdzie może moglibyśmy z niej zrezygnować - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.
Zniesienie prawa weta wymaga zmian unijnych traktatów. Tę procedurę rozpoczął w ubiegłym roku Europarlament. W grudniu zdecydowano o przekazaniu proponowanych zmian Radzie Europejskiej. Wówczas nowy polski rząd dołączył oświadczenie, w którym sprzeciwia się reformom.
REKLAMA
Europosłowie 22 listopada niewielką większością głosów opowiedzieli się między innymi za zniesieniem prawa weta i za wzmocnieniem roli unijnych instytucji.
- Pakt migracyjny zatwierdzony przez komisję PE. Kolejny krok najpóźniej w kwietniu
- Szefowie MSZ Polski i Estonii jednym głosem o wsparciu Ukrainy. Jest ważna inicjatywa
- Europosłowie chcą dalszych sankcji wobec Łukaszenki. W rezolucji apelują do krajów UE
dz/IAR/wmkor
REKLAMA