Przełom ws. uwolnienia izraelskich zakładników. Określono wstępne ramy porozumienia

2024-02-25, 16:45

Przełom ws. uwolnienia izraelskich zakładników. Określono wstępne ramy porozumienia
Rodziny zakładników i ich zwolenników podczas antyrządowego protestu przed bazą wojskową Kirya w Tel Awiwie. Foto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Izrael, USA, Egipt i Katar doszli do porozumienia ws. uwolnienia izraelskich zakładników. O przełomie w rozmowach poinformował amerykański doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan. 

- Izrael, Stany Zjednoczone, Egipt i Katar ustalili "wstępne ramy" porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas - poinformował amerykański doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan.

Kraje te negocjują umowę, w zakresie której w zamian za zawieszenie broni w Strefie Gazy miałoby dojść do uwolnienia pozostałych przy życiu izraelskich jeńców. Jake Sullivan zaznaczył, że umowa wciąż podlega negocjacjom, a same jej ustalenia Egipt oraz Katar będą musieli przedyskutować z członkami Hamasu.

Strefa Gazy. Ponad 100 zakładników w rękach Hamasu

Podczas zawieszenia broni - od 24 listopada do 1 grudnia - wolność odzyskało 110 zakładników, w zamian za co Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów. Strona izraelska w uważała, że terroryści wciąż przetrzymują 105 osób.

W miejscach kontrolowanych przez bojowników Hamasu znajduje się też prawdopodobnie 27 ciał zakładników, którzy nie przeżyli pobytu w niewoli - przekazała w styczniu stacja CNN. Na początku wojsko Izraela poinformowało o uwolnieniu dwóch zakładników z rąk Hamasu.

Izraelscy zakładnicy 

Strona izraelska twierdzi, że w szpitalu Nasser w Strefie Gazy znaleziono ślady zakładników porwanych przez Hamas 7 października. Izraelscy żołnierze mieli tam znaleźć leki przeznaczone dla zakładników i pojazd z kibucu Nir Oz. To jedno z izraelskich osiedli, z którego Hamas porwał 71 osób.

Kompleks szpitalny Nasser w mieście Khan Younis to druga pod względem wielkości placówka medyczna w Gazie. Izraelskie wojsko rozpoczęło działania militarne wokół i na terenie szpitala, ponieważ w budynku mieli być ukrywani zakładnicy porwani przez Hamas. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała 18 lutego, że po tygodniowym oblężeniu, szpital przestał działać.

Wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił, że przetrzymywani od października przez terrorystyczny Hamas zakładnicy mogą zostać uwolnieni "tylko przy kontynuacji presji militarnej". Jak wyjaśnił, nie spocznie, póki nie sprowadzi do domu wszystkich uprowadzonych Izraelczyków.

Izrael atakuje Strefę Gazy od 7 października. To reakcja na atak Hamasu z tego dnia na południowy Izrael, w którym zginęło 1200 osób, a 253 osoby zostały wzięte do niewoli. W odwecie izraelskim zginęło ponad 29 tysięcy Palestyńczyków, a ponad 69 tysięcy zostało rannych. Większość to kobiety i dzieci - cywile.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej