Losy izraelskich zakładników Hamasu. Rośnie presja na Netanjahu. Rodziny chcą porozumienia
Rodziny zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy podjęły kolejną akcję, której celem jest wywarcie presji na premiera Benjamina Netanjahu, by ten porozumiał się w Hamasem w sprawie ich uwolnienia. Jak podał Times of Israel, krewni zakładników rozstawili namioty przed domem szefa izraelskiego rządu w Jerozolimie.
2024-01-22, 05:09
- Pozostaniemy tu aż Netanjahu zaakceptuje porozumie w sprawie uwolnienia zakładników - powiedział rzecznik protestujących.
Szef izraelskiego rządu odrzucił w niedzielę postawione przez Hamas warunki uwolnienia zakładników. Islamiści domagają się zakończenia działań wojennych, wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy i pozostawienia tam Hamasu przy władzy.
Biuro izraelskiego premiera poinformowało w środę, że Hamas, który 7 października 2023 roku zaatakował Izrael, uprowadził wówczas do Strefy Gazy 253 zakładników.
REKLAMA
Ponad 100 zakładników w rękach Hamasu
Podczas zawieszenia broni - od 24 listopada do 1 grudnia - wolność odzyskało 110 zakładników, w zamian za co Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów. Strona izraelska uważa, że terroryści wciąż przetrzymują 105 osób. W miejscach kontrolowanych przez bojowników Hamasu znajduje się też prawdopodobnie 27 ciał zakładników, którzy nie przeżyli pobytu w niewoli - przekazała stacja CNN.
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października ubiegłego roku atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło około 25 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium.
- Arabia Saudyjska i Hamas stawiają warunki Izraelowi. Netanjahu: jeśli to zaakceptujemy, nasi żołnierze zginą na próżno
- "Byli bici i wypuszczani niemal nago". Przedstawiciel ONZ o traktowaniu palestyńskich jeńców przez izraelskich żołnierzy
ms/PAP
REKLAMA
REKLAMA